Eesti, Läti ja Leedu ühisnäitus “Barrikaadid 25” Eesti Draamateatri Galeriis.

barrikaadid-invitation13. septembril kell 16.00 avatakse Eesti Draamateatri Galeriis Eesti, Läti ja Leedu ühisnäitus “Barrikaadid 25”, mis on pühendatud Balti riikides 1991. aastal toimunud sündmustele.
Näituse kontseptsioon koondab ekspositsiooni teosed, mis nii kommentaaride kui seisukohavõttudena kõnetavad Balti riikide iseseisvust, ajaloolisi sündmusi ning tõmbavad paralleele tänapäeva.
Näitusel esineb 30 autorit Eestist, Lätist ja Leedust;
Näituse peakorraldaja: Läti Kunstnike Liit;
Kaaskorraldajad: Leedu Kunstnike Liit, Eesti Kunstnike Liit;
Näitust toetavad: Leedu Suusaatkond Eestis, Maxima; Näituse kuraatorid: Igors Dobičins (LV), Ieva Smiļģe (LV), Tiiu Rebane (EE), Evelina Januškaite (LT)
Eestit esindavad kunstnikud Sirja-Liisa Eelma, Jaan Elken, Andrus Joonas,Veiko Klemmer, Karl-Kristjan Nagel, Al Paldrok, Pusa Piret Bergmann, Ville-Karel Viirelaid, Jana Wiebe, Oleg Wiebe ja Siiri Kumari
Lätit esindavad kunstnikud : Māris Upzars, Annija Grosa, Ansis Butnors, Darja Fjodorova, Adriāna Vīgnere, Madara Gulbis, Juris Utāns, Līga Jukša, Ivonna Zīle, Alex Ets,
Otto Zitmanis, Jānis Purcens, Miķelis Dobičins
Leedut esindavad kunstnikud : Algirdas Jakas, Dainius Trumpis, Eimutis Markūnas, Miglė Kosinskaitė, Stasys Eidrigevičius, Ramūnas Čeponis, Edmundas Saladžius,
Näituse avaüritusele järgneb Eesti Draamateatri 2016/17 hooaja pidulik avamine, algusega kell 18.00
Näitus jääb avatuks kuni 30.10.2016

 “BARRIKAADID 25”
2014 aastal sõlmisid Eesti, Läti ja Leedu Kunstnike Liidud omavahelise kultuurikoostööleppe. Esimese plaanitud tegevusena viidi samal aastal läbi Balti riikide ühisnäitus “KELIAS / CEĻŠ / KETT”, pühendusega ajaloolisele erakordsele sündmusele Balti kett.
2016 aasta jaanuaris möödus 25 aastat 1991 aasta barrikaadide püstitusest meie, ehk endiste liiduvabariikide, pealinnades. Tänavune ühisnäitus, mis tegeleb läbi toonaste sündmuste meenutamise ja peegeldamise ka tänapäevaste iseseisvusküsimustega, on jõudnud Riiast läbi Vilniuse Tallinna.
Näitusele on Kunstnike Liitude poolt valitud ligi 10 autorit igast riigist; Tallinna ekspositsioon koosneb eranditult maalist, graafikast ja fotost.
“Me usume et tänane üldine ebastabiilne olukord maailmas on pööranud lehekülge ajalooraamatus ning taas on oluline otsida moraalset kindlust ja vaimsust, sealhulgas meie endi lähiajaloost ja inimestest.” Igors Dobičins, Läti Kunstnike Liidu presidendi avakõnest
“ On üsna ilmselge et aastal 1991 olime kõik “absoluutsed algajad”.
Enamus meist oli liig noor et omada tegelikku kogemust elust ilma välise võimu surveta.
Usun et ma ei eksi, kui väidan et meie selge enesepildi olemasolu põhineb meie omakultuuril. Kujutav kunst, kirjandus ja muusika on need kolm tugisammast, mida saab süüdistada meie vaimu elus hoidmises läbi aegade. Ka ilma otsese sekkumiseta igapäevapoliitikasse oli kunst tugev sisemise kindluse ja teadmise allikaks, kunst kui reglementeerivale tavamõistusele kättepüüdmatu substants. Kunsti ei saa institutsionaliseerida, see võitleb oma haaramatute meetoditega vabaduse eest ka pimedaimatel ajastutel.
Mis on barrikaad ?
Barrikaad on samaaegselt nii kaitserajatis kui abstraktne metafüüsiline uks. Uks mis avaneb vaid tänu vaimsele pingutusele ja vajadusele areneda. Vastasel juhul toimub vältimatu peatumine, mandumine.
Kunsti ülesanne on näidata, osutada kõigele mis on eksistentsiaalselt oluline ning luua visioone tulevikuks.
Kunst on alati barrikaad, mis kaitseb vaimust võrdselt sellele kuivõrd ta seda publikule avaldab.
Idee, mida Eesti ekspositsioon antud näitusel järgib meie ajaloo ja iseseisvuse kontekstis, on
vaadelda meie toonase iseseisvusvõitluse abstraktset mõju tervikuna ning tõmmata paralleele tänapäeva mil globaalne poliitiline ning militaarne haare on tõestamas ning kinnitamas et vaimset ja hingelist arengut ega ka mingit tegelikku võimalust selleks ei ole. Meie, kunstnikud,
töötame siiski absurdses lootuses et meie mõttetöö saab anda üleüldist ja ajatut tulemust: taaskord uuendatud visioone vaimsusest ning vabast tahtest.
Ning sellises visualiseerimisprotsessis on meil täielik õigus olla “absoluutsed algajad”.

Tiiu Rebane Eesti ekspositsiooni kuraator
EKL Muhu A.I Kunstitalu projektijuht

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht