Eesti läbi 100 silmapaari. Näitus Kuressaares

12. aprillil avatakse Kuressaare kultuurikeskuses näitus ehk pildiline lugu “Eesti läbi 100 silmapaari”, mis valmis spetsiaalselt Eesti Vabariigi 100. aasta juubeliks ja seda jutustab sada eestlast ja eestimeelset inimest läbi oma silmade ning tundmuste. Näitus on ringelnud Eestis ja välismaal ning avamist on alati ilmestanud ka muusikaline etteaste. Tavapäraselt on esinejaks inimene, keda on portreteeritud näituse jaoks.
“Eesti läbi 100 silmapaari” avamisel Kuressaares musitseerib saarlane Ivo Linna, teda saadab klaveril Antti Kammiste.
Näituse kõige vanem portreteeritu, saja-aastane Linda Erika, on sündinud samal aastal kui Eesti Vabariik. Kõige noorem, Jako, sündis 2017. aastal 24. veebruaril esimese lapsena Eestis. Jäädvustatud on nii neid, kes tutvustamist ei vaja, kui ka neid, kellega külastaja kohtub esimest korda. On helilooja Arvo Pärt, moekunstnik Aldo Järvsoo, kirjanik Hando Runnel, laulja Tommy Cash, lasteraamatute illustraator Ilon Wikland, vigursuusataja Kelly Sildaru. On maailma parim müüjatädi Ülle, koolipoiss Gustav Paul, kes omaealistele YouTube’is matemaatikat õpetab ja eesti-indiaani juurtega hokimängija Michael, kes ise end Mikuks nimetab.
Inimeste kõrval tutvustab näitus ka Eestit kui kohta maailmakaardil. Nõnda tuleb esitlusele sada vaadet tuntuimatest Eesti paikadest (Tallinna vanalinn), ehitistest (rehetare), emotsioonidest (laulupidu), saavutustest (e-Eesti), märgilistest toitudest (murakamoos), mis annavad ka Eestit mitte tundvale inimesele aimu meie maa kultuurist, loodusest, tehnikasaavutustest, köögist, kommetest. Kaks visuaali, portree ja meeleolu, seovad kokku lühikesed tekstid eesti ja inglise keeles. Inimese ja koha lugu. Eesti lugu ühe sajandi lõikes. Näitust saadab spetsiaalne helitaust Eestile iseloomulikust kõladest ja fragmentidest tuntud muusikaga, vaadata saab liikuvaid pilte projekti valmimisest. Samuti kuulub siia juurde väärikas juubeliraamat.
“Eesti läbi 100 silmapaari” (ränd)näitus reisib mööda Eestit ja maailma: publikul on võimalus olnud väljapanekut näha Tartus, Haapsalus, Kärdlas ja Tallinnas. Väljaspool Eestit Stockholmis, Torontos, Berliinis, Rotterdamis ja aprilli lõpus ka San Fransiscos.
Idee autor ja kunstiline juht: Kaire van der Toorn-Guthan / Portreefotode teostus, kaasautor: Toomas Volkmann / Eesti-meeleolude fotod: Tõnu Tunnel, Tõnu Runnel / Tekstid: Piret Jaaks, Mirjam Matiisen, Tiiu Suvi, Helina Piip / Heli ja filmid: Sven Sosnitski / Jumestus: Liis Piksar.
Näitus jääb avatuks kuni 11. maini 2019.
Koostas:
Kaire van der Toorn-Guthan, kunstiline juht

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht