Eesti ja Ungari kunstnikud juurdlevad Budapestis rahvuste ning traditsioonide üle

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Norman Fire Gods

Täna, 27. septembril avatakse Budapestis prestiižses Ludwigi muuseumis kaasaegse Eesti kunstiskeene üheksa olulise kunstniku osalusega näitus “Keelesugulased”.

Näituse kuraatori ja Ludwigi muuseumi kunstilise juhi Krisztina Szipőcsi sõnul toimus Eesti kunstnike rühmanäitus Ludwigis viimati aastal 2002, kuid see kajastas peamiselt videokunsti. Szipőcsile teeb rõõmu, et nii palju silmapaistvaid Eesti kunstnikke on tulnud Budapesti oma loomingut tutvustama. Mitmed neist on varem Ungaris käinud, kuid koos eksponeeritakse nende töid esimest korda.

Ungari ja eesti keel on soome-ugri päritolu, kuid möödunud aastatuhandete jooksul on need teineteisest kaugenenud ning kahel rahvusel on olnud väga erinev ajalugu. Kuidas kohtuvad 21. sajandi alguses põhjamaised Balti traditsioonid ja Kesk-Ida-Euroopa ajalugu ning ühine postsovetlik kogemus? Millised paralleelsed teemad, probleemid ja motiivid tulevad esile kahe rahva kunstitöödes? Kuidas konstrueerida kaasaegseid riike ning milline on nendes keele ja kultuuri osa? Missugused on ideaalne riik ja selle kodanik? Kus asub tänapäeva tarbijaühiskonnas kunstnik ja tema kunst? Kuidas on praegustel kiiresti muutuvatel üleminekuaegadel võimalik ennustada tulevikku?

Ülalmainitud küsimustega tegelevad Dénes Farkas, Johnson & Johnson, Flo Kasearu, Marko Mäetamm, Marge Monko, Tanja Muravskaja, Kristina Norman ja Kaido Ole oma kõige värskemates töödes, mille kaudu saab tundma õppida põnevat Eesti kaasaegse kunsti maailma. Välja valitud kunstnike teosed pannakse paari selliste töödega, mis tegelevad sarnaste probleemidega Ungari vaatepunktist. Ungarit esindavad kunstnikud Ákos Birkás, Ilona Németh, Péter Puklus, Hajnal Németh, Société Réaliste, Tehnica Schweiz jt.

Krisztina Szipőcsi kureeritud näitus püüab keskenduda eelkõige tulevikule, mis tugineb üheaegselt nii traditsioonidele kui ka uuendustele.

Näitus kuulub EV100 välisprogrammi ning on avatud kuni 6. jaanuarini. Väljapaneku Eesti kontakt on Eesti Instituudi esindus Ungaris.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht