Eesti Akvarellistide Ühenduse näitus Võru Linnagaleriis

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Eesti Akvarellistide Ühenduse näituse VALGUS. VESI. VÄRV. avamine Võru Linnagaleriis 31.jaanuaril kell 16.00

Eesti Akvarellistide Ühenduse näitus „Valgus. Vesi. Värv.“ Võru Linnagaleriis koosneb suuremas osas ühenduse liikmete 2016 detsembris toimunud aastalõpunäitusele „Värvidega läbi pimeduse. Vol 12“ esitatud töödest. Lisaks on kaasa haaratud novembrikuus Pärnus Uue Kunsti Muuseumis toimunud 13 autori – noorte ja loodetavasti tulevaste ühenduse liikmete tööd näituselt „Uus akvarell 2016“, kokku seega 41 osalejat.

Ekspositsioon ei ole koostatud kindlat siduvat teemat järgides, kuigi tinglikult võib selleks siiski pidada autorite valdavat eelistust looduse ja soojematest aastaaegadest pärit motiividele. Loomulikult on nende motiivide märkamiseks valgus esmatähtis, kuid meile, akvarellistidele antakse üks valgusevõimalus veel lisaks – see on valge paberileht. Mõnikord võib küll kogu leht saada värviga kaetuks kuid paberivalgus jääb läbi värvikihi imeliselt kumama. Selle imelise kuma üheks parimaks näiteks võib käesoleval näitusel pidada Mariann Hakki akvarelli „Bretagne 3“.

Teadaolevalt sünnib õnnestunud akvarell vee ja värvi omavahelise isepäise mängu oskusliku kinnipüüdmise tulemusel, suuremal või vähemal määral kasutab seda mängu siin iga autor. Selle mängu iseloomulikuks näiteks on Ülle Kuldkeppa akvarellid metsajärvedest. Kuid akvarell säilitab väljendusrikkuse ja on võimalik ka kuivalt õrnade kihtidena paberil kantuna – Tiiu Pallo-Vaik „Mägine“ või hoopis seotud kollaažitehnikaga – Mari Roosvalt „Sakraalne“.

Vee ja värvi mängule annab hoopis teistmoodi iseloomu akvarellvärvi asemel india tušši kasutamine, parimaks näiteks on siin Eleny Kasemetsa tööd.

Ühenduse aastalõpunäitusele toodud tööde autorite hulgast selgus kollektiivse ja demokraatliku žürii otsusega 2016 aasta parim akvarellist ning seekord pälvis selle nimetuse Toomas  Rein (1940). Tunnustatud arhitekti Toomas Reinu  tõeline kirg on akvarellmaal ja  talle omase küllusliku värvipaleti ning selle oskusliku ning fantaasiarikka kasutamisega on ta loonud läbi aegade kestvaid akvarellielamusi. Toomas Reinu akvarellid on pälvinud tunnustuse nii Eestis kui ka mitmel rahvusvahelisel näitusel.

Nagu kogu riigis nii on ka meie ühenduses esmatähtis tähelepanu osutamine järelkasvule. See on ka peamine põhjus miks on käesolevast näitusest julgustatud ja kutsutud osa võtma kõrgema kunstiharidusega ja tärkava akvarellihuviga noored tegijad. Ja tuleb tõele au anda – näitus on muutunud rikkamaks, mitmepalgelisemaks ja vaataja on sellest ainult võitnud.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht