Disainiöö on alanud

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Tänavune, järjekorras 13. Disainiöö Festival on saanud hoo sisse! Üritused, seminarid, näitused, design-talk’id, töötoad, plaadi- ning raamatuesitlused, ekskursioonid, galad, peod, kontserdid ja konverentsid. Nädala jooksul toome teieni parimad palad, räägime kuhu jõuda ning tutvustame üritusi, millest tuleks kahtlemata osa võtta. Tänases uudiskirjas – esimese päeva pärlid!

Disainiauhinnad 2018 nominentide näituse avamine
10.09.2018 kl 16:00 @ Viru Keskus, Viru Väljak 4
10. septembril avatakse Viru Keskuse aatriumis Eesti Disainiauhinnad 2018 nominentide tööde näitus, kus on väljas tootedisainiauhinna BRUNO, graafilise- ja veebidisaini, teenusedisaini ning noore disaineri preemia SÄSI nominentide tööd.
Iga kahe aasta tagant jagatavate auhindadega väärtustatakse, tunnustatakse ja propageeritakse head Eesti disaini, mis pakub lahenduse mõnele probleemile ning muudab ümbritseva keskkonna paremaks ja inimlikumaks, seda ökonoomsel ja jätkusuutlikul moel.

Näitused Balti jaama ootepaviljonis
Avatud 10.–16.09 E–K, R–L 12:00–20:00, N 12:00–19:00, P 12:00–18:00 @ Toompuiestee 37
Ajaloolisesse Balti jaama ootepaviljoni on koondatud ligi kümme näitust meilt ja mujalt. Linnateemad avavad nii suurtele kui väikestele külastajatele “Inimlikud Linnad” näitus, Aalto Exit Arhitektuurikooli näitus, iF Design Talendiauhinna näitus, “Õhus on Kalamaja” raamatul põhinev Kalamaja kogukonna näitus ning laste joonistuste näitus nende ideaalsest linnast. Näitamisele tuleb ka Haapsalu Graafilise Disaini Festivali näitus “Dialoog”. Külastajad saavad näha Human Cities projekti raames eesti tiimi valminud lõõgastuskapslit HÄLO. Lastele on Balti jaamas loodud ala, kus nad saavad oma linna ehitada. Muidugi ei puudu Balti jaama ootepaviljonist mõnus kohvik ja ala, kus jalga puhata.

Exit School of Architecture
The Exit School of Architecture projektid käsitlevad kaasaegse Soome arhitektuuri ühiseid identiteediilminguid ja –tähendusi. Millised väärtused ja teemad ühendavad enda jaoks tarbijad ja disainerid, era- ja avalik sektor? Et mõista, milliseid kohaliku kultuuri ja esteetika aspekte sisaldavad disainiprotsess ja lõpptoode, võtsime vaatluse alla tööde osalusmeetodid.
Näitus esitleb Soome Nordic Noir arhitektuuri ühiseid sotsiaalseid ja esteetilisi väärtusi ja loogikat. Esitlusele tulevad 14 hiljuti lõpetatud projekti ja diplomitööd, milles on loobutud standardsetest ehitusmeetoditest eesmärgiga leida kaasaegses linnas ja maastikul disainiprobleemidele individuaalsemaid lahendusi, säilitades samal ajal materjalide ja ruumilise väljenduse osas sellised ühised esteetilised väärtused nagu lihtsus ja looduslähedus.
Kõikidest töödest õhkub rahulikkust – vastukaaluks igapäeva askeldustele leiad siit turvalisust, vaikust ja rahu. Arhitektuurialaseid lugusid luues tugevdavad nad samal ajal inimese suhet ümbritsevaga. Mõistest „soomepärasus“ saame aimu läbi eksponeeritud projektide – mis on tegurid, mis seovad soomlased üheks ja materialiseeruvad ühes ehitises või siis välismaale eksporditult loovad ettekujutuse Soomest? Kõikidel projektidel on neile küsimustele omad vastused, kuid ühisnimetajana läbib näitust sotsiaalne heaolu, vaikus ja sügav lugupidamine puutumatu looduse vastu.

IF Awards
iF DESIGN TALENDIAUHIND on üks suuremaid ja prestiižsemaid konkursse tudengitele ja äsjalõpetanutele disaini vallas. Kaks korda aastas toimuval konkursil on iga kord 4 erinevat teemat.
Selle vooru teemad olid:
1. Targad kodud, ühendatud linnad – visioonid linnadest ja nende elanikest
2. Ühiskondlikud väärtused, elu ja inimkond – ühine eksistents
3. Tillukesed korterid – väikese pinna maksimaalne kasutus
4. Tulevikutervishoid – tehnoloogia kasutamine teeb meid tervemaks
Selles voorus esitati konkursile üle 5000 töö 45 riigist. Neist 68 tõsteti esile ja 20 eriti väljapaistvat (“AASTA PARIM”) autasustati ka rahaliselt (5,000 eurot projekti kohta), jagades 20,000 euro suurust sponsorraha esiletõstetute vahel.
Näitusel esitletakse 1. ja 2. teema 31 võitjat.

“Dialoog”
Haapsalu Graafilise Disaini Festival keskendub graafilise disaini arengutele kujundusgraafikas. Festivali raames toimus rahvusvaheline konkurss teemal DIALOOG, mille osalejad kasutasid tüpograafiat, kalligraafiat, illustratsiooni, fotot, erinevaid maalivõtteid ning paljude tehnikate miksimist. Konkursile laekus kokku 162 teost EL-st, Venemaalt, Ecuadorist, Hiinast, Iraanist ja Indoneesiast jm. Žürii valis eksponeerimiseks 82 teost.

Human Cities
Maailma muutudes oleme silmitsi uute paradigmadega. Kiire linnastumise tulemusena elab juba enam kui pool maailma rahvastikust linnades. Linnad peavad nii suure kasvuga toime tulema, ühtlasi on neil vaja otsida lahendusi reale teistele väljakutsetele, mis sellega kaasnevad – majanduslik ja kultuuriline globaliseerumine, keskkonnakriisid, linnasisene võistlus parimate investeeringute eest, inimeste eluviiside, töö ja vaba aja veetmise muutumine. Kokkuvõttes tähendab see, et linnad peavad kohanema uue reaalsusega.
Sellises kontekstis on projekt “INIMLIKUD LINNAD esitab väljakutse linnadele” käsitlenud kaasaegse linna mahtu ja ühisloomet. Projekt tugineb Brüsselis asuva rahvusvahelise loovdisaini konsultatsioonifirma Pro Materia kontseptsioonile aastast 2006 ja täna juhib seda Cité du design Saint-Etienne.
Näitus on koostatud nelja aasta koostööl valminud raamatu materjalide põhjal ning kajastab sel perioodil toimunud eksperimente, arutelusid, meistriklasse ning töötubasid. Näitusel esitletakse esimest korda Eesti tiimi lõpp-produkti – lõõgastuskapslit “HÄLO” ning toimub ka projekti tulemusi kokkuvõtva raamatu esitlus.

Satelliidid üle linna
Paljud meie satelliitidest on lisaks eriüritustele ja töötubadele avanud oma stuudiod ja poed ka terveks disainiöönädalaks! Otsi Disainiöö logo linnas üles ning astu läbi!
10.09.2018 Esmaspäev
10:00–16:00 @ Arhitektuurimuuseumi esine, Ahtri 2
ÖÖD + WOODMAN: Eesti disaini elamusretk Disainiöö raames
10:00–18:00 @ Hobusepea 2
Hop Galerii: Swedish Material Makers – Rännak läbi käsitöö
10:00–20:00 @ Narva mnt 5
Foorum keskus: Värv on elustiil!
11:00–19:00 @ Rävala pst 7
Embassy of Fashion POP
11:00–19:00 @ Telliskivi 62
Stella Soomlais stuudio
17:00–18:30 @ Pärnu mnt 12 / Suur-Karja 20
Alphenbergi nahk: Näpunäiteid naha kasutamiseks
18:00 @ Fahle park, Tartu mnt 64A
Ekskursioon Jaak Juskega Fahle Pargis

Festivali infopunkt Balti jaama ootepaviljonis
Avatud 10.–16.09 E–K, R–L 12:00–20:00, N 12:00–19:00, P 12:00–18:00 @ Toompuiestee 37

XIII Disainiöö festivali infopunkt asub ajaloolises Balti jaama ootepaviljonis. Sealt saate nädala jooksul tarviliku teabe Disainiöö kohta, üritustele pileteid soetada ning mitmeid näituseid kaeda. Lisaks näitustele toimuvad septembri teisel nädalal Balti jaama ootepaviljonis ka mitmed üritused, design talk’id ning töötoad. Enamik neist on publikule tasuta!

Kogu kava

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht