Dannebrog – taevast langenud lipp. Taani kuldaja kunst

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Laupäeval, 15. juunil avavad Tema Majesteet Taani kuninganna Margrethe II ja Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid Kadrioru kunstimuuseumis näituse „Dannebrog – taevast langenud lipp. Taani kuldaja kunst“. 15. juunil tähistatakse Eesti ja Taani jaoks olulist ajaloosündmust – Lindanise lahingut, mis Eestile tähendab Tallinna esmakordset kindlat mainimist kirjalikes allikates ja Taanile on see rahvuslipu Dannebrogi sündimise legendaarne hetk. Kadrioru kunstimuuseumi näitus avab Dannebrogi 800. aastapäeva piduliku sündmusteprogrammi.

Tegemist on Eestis esmakordse taani kuldaja kunsti nii ulatusliku väljapanekuga, mis sisaldab mitmeid Taanis väga tuntud ja enamasti Taani Riikliku Kunstimuuseumi püsiväljapanekus asuvaid teoseid. Traditsiooniliselt kutsutakse taani kunsti kuldajaks perioodi 19. sajandi algusest kuni keskpaigani, mis riigile tervikuna oli üks rängemaid – sõdade käigus kaotati asumaad ja territooriumid Norras, Põhja-Saksamaal jm. Samal ajal aga toimus võimas rahvusliku enesemääratluse protsess, kus kunst mängis äärmiselt olulist rolli. Taani kuldaja meistrite maalid määratlesid rahva jaoks kõige olulisemad pidepunktid – loodus, inimene ning Taani ajaloo hiilgeaegadega seotud lossid, kindlused jt mälestised. Ja kõige tähtsamaks muutus kunstnike jaoks valgus – eriliselt helge, kristalselt selge, rõõmsat ja pidulikku tunnet tekitav valgus.

Näitusel on esindatud nii akadeemilist suunda esindavate kunstnike nagu Nicolai Abraham Abildgaardi (1743–1809) looming, aga ka kuldaja juhtivate meistrite Christoffer Wilhelm Eckersbergi (1783–1853), Christen Schiellerup Købke (1810–1848), Jørgen Valentin Sonne (1801–1890) jt teosed. Erilise tähelepanu pälvib näitusel kunstnik, kelle teos sai näituse toimumise põhjuseks – Taani rahvusliku lipu legendaarset sündimise hetke kujutava maali autor Christian August Lorentzen (1749–1828). Lorentzeni maali „Legend Taani lipu Dannebrogi taevast alla langemisest Eestis Lindanise lahingu ajal 1219. aastal“ tunneb Taanis igaüks, kuid näitusel on see esitatud mitte ainult kui omamoodi patriootiliseks ikooniks kujunenud teos, vaid seda vaadatakse kunstniku sageli teravalt satiirilise ja poliitiliselt angažeeritud loomingu taustal. Kunsti ja eriti ajaloomaali roll inimeste teadvuse ja riiklike poliitikate suunaja või peegeldajana on üks olulisi näituse aspekte, mis teeb selle tänapäeva vaatajale mitte ainult huvitavaks ja harivaks, vaid ka aktuaalseks ja mõtlemapanevaks. Näitusega kaasneb ka eksponeeritud teoseid tutvustav kataloog.

Taani Riiklik Kunstimuuseum on üks mõjukamatest muuseumidest Taanis ning kuulub Euroopa olulisemate kunstimuuseumide hulka. Muuseumi kollektsiooni aluseks on Taani kuninglik kunstikogu, mida on alates muuseumi asutamisest 1896. aastal pidevalt täiendatud. Nii suurejoonelise näituse Eestisse toomine sai võimalikuks paljuski tänu varasemale Eesti Kunstimuuseumi ja Taani Riikliku Kunstimuuseumi koostöökogemusele, mis algas 2011. aastal näituseprojektiga „Bosch & Bruegel. Ühe maali neli jälge“ ja jätkus eelmisel aastal Michel Sittowi loomingu suurnäituse raames.

Näitus toimub koostöös Taani Riikliku Kunstimuuseumiga.

Näituse kuraator ja raamatu autor: kunstiteadlane Henrik Holm (Taani Riiklik Kunstimuuseum)
Näituse ja raamatu kujundus: Liina Siib
Näituse koordinaator: Kerttu Männiste

Näitus on avatud 13. oktoobrini 2019

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht