VIII Pärnu Rahvusvaheline Koorifestival, 20.-22. mai 2010‏

Ülle Jantson

VIII Pärnu rahvusvahelisel koorifestivalil kõlab esmakordselt Eestis Karl Jenkinsi "Rahumissa" . 20. mail stardib suvepealinnas VIII Pärnu rahvusvaheline koorifestival, osalemas kuus väliskoori ja 17 eesti koori (neist 7 Pärnust). Tänavu osaleb esmakordselt festivalil ja rahvalaulukonkursil ka seitse a cappella ansamblit Kokku laulab festivalil 800 lauljat 29 kollektiivist, kellele lisanduvad avakontserdil Pärnu Linnaorkester ja solistid.

Avakontsert toob koorilaulusõpradeni Karl Jenkinsi suurteose, rahumissa “Relvastatud mees” (“The Armed Men”) esmaettekande Eestis, esitajateks Pärnu muusikakollektiivid: Pärnu Linnaorkester, Pärnu Kammerkoor, Pärnu Noortekoor ja segakoor Endla; solistid Helen Lokuta (sopran) ja Elisabeth Tiits, dirigeerib Jüri Alperten.

Oma karjääri alustas praegu ennekõike heliloojana tuntud waleslane Karl Jenkins jazz- ja jazz-rockmuusikuna. Ta mängib mitmeid pille: bariton-ja sopransaksofoni, klahvpille ja oboed. Jenkins on loonud palju reklaamimuusikat ning võitnud selles vallas ka kaks auhinda. Heliloojana sai tema läbimurdepunktiks crossover projekt “Adiemus”. Rahumissa teeb eriliseks helilooja võime ühendada ilma erakordseid ja epohhiloovaid komponeerimisvõtteid kasutamata muusika ja tekst viisil, mis tekitab kuulajas ühtaegu muserdatust ja õõva, kuid samas täidab ka lootusega. Rahumissa valmis millenniumi-pidustusteks Leedsi Kuningliku Relvamuuseumi tellimusel ja oli algselt pühendatud Kosovo kriisi ohvritele. Rahumissa on üks enim esitatud kaasaegseid kooriteoseid. Alates esiettekandest Londonis aastal 2000 on rahusõnum kõlanud üle 800 korra ja enam kui 20 riigis.

Reedel, 21. mail annavad festivalil osalevad kooride kontserte linna ja maakonna erinevates paikades. Ansamblite rahvalaulukonkurss algab aga samal õhtul kell 20 Pärnu Kontserdimajas. Festival kulmineerub 22. mail kell 14 kontserdimajas algava kooride võistulaulmise ja parimate autasustamisega. Kokku antakse festivali käigus 11 kontserti. Konkursi kava (12-17 min) põhineb rahvalaulul, millest vähemalt 1 teos peab olema oma maa rahvalaul. Lugude illustreerimiseks võib kasutada rütmi- või rahvapille, klaverisaade ja fonogrammid ei ole lubatud.

Žürii tööd juhib itaallasest kooridirigent ja muusikaterapeut Andrea Angelini. Koore hindavad peale Angelini veel Ants Soots, Raul Talmar jaVivian Kallaste; ansambleid Hirvo Surva ja Mare Väljataga. Vastavalt žürii poolt antud punktidele autasustatakse koore ja ansambelid kuld-(91-100 p), hõbe- (81-90 p) või pronksdiplomiga (71-80 p), vähem kui 70punkti saanuid peetakse meeles osavõtudiplomiga. Auhinnafond on 2010 EUR, mille saab või saavad žürii otsuse põhjal enim punkte kogunudkollektiiv(-id).

Pärnu Rahvusvahelist Koorifestivali on korraldatud alates 1996. aastast. See on ainus koorifestival Eestis, mille olulisim joon on eesti rahvamuusika propageerimine. Osalema on oodatud kõikide liikide amatöörkoorid ja a cappella ansamblid. Festivali läbiviija on MTÜ Pärnu Rahvusvaheline Koorifestival. Pärnu Rahvusvahelise Koorifestivali toetajad ja koostööpartnerid on Pärnu Linnavalitsus, Eesti Kultuurkapital, Eesti Kooriühing, Pärnu Kontserdimaja, Pärnu Filharmoonia, Pärnu Jahtklubi Külalistemaja, Panbaltica Reisen, B2H Records, Rahvakultuuri Arendus- jaKoolituskeskus. 

Täpsem info kodulehel www.prkf.ee

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht