Vello Lillemetsa 50. juubeli näitus “Ilmasammas/Yggdrasil”

EKL

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Vello Lillemets 50
Ilmasammas/Yggdrasil. Maal, keraamika 2011-2012
Rakvere galeriis, Pikk 15
Näituse avamine teisipäeval, 20. märtsil, kell 17. 

Ilmapuu (ARBOR MUNDI) on iidne ja üleilmalise levikuga mütopoeetiline kujund, mille üldiseks tähenduseks on maailma e Kosmose kolmetine struktuur. Ilmapuu teisenditena võib kohata Elupuud, Hea ja Kurja Tundmise Puud, Viljakuse ja mitmeid teisi pühasid puid. Siia kuuluvad ka Ilmasammas või -telg (axis mundi).

Ilmapuu ühendab taeva ja maa; samas ka ürgelemendid: õhu, vee, maa ja tule. Ilmapuu kehastab sellist maailmamudelit, kus valitseb tasakaal ja mitmekesisuse ühtsuse põhimõte.

Suur saarepuu YGGDRASIL – maailma sammas – mille ümber tiirlesid kõik Põhjala maailmad. Ta kannab maailma ja tema oksad ulatuvad taevast maa peale. Puul oli kolm peajuurt. Esimene juur ulatus jäisesse maailma pulbitsevasse katlasse, kust elu sai alguse, teine kasvas inimeste maailmas, kus ta toitus hiiu poolt valvatud teadmiste allikast, kolmas juur võrsus jumalate maailmas.

Yggdrasil oli elusolend ja seetõttu ähvardas teda alati hävimise oht. Puust elatus neli noori võsusid näksivat hirve. Kadeduselohe järas väsimatult puu kõige sügavamat juurt. Pidevalt ohustatud kuid lakkamatult uuenev Yggdrasil oli elu enese sümbol ja see kujutelm on püsinud tänapäevani. 

Ainus edasiviiv jõud siin ilmas on pidev muutumine ja lõpmatu areng, kui see jõud raugeb, siis kaob ka elu. 

Vello Lillemets: Kõikjal on olemas kõnekad mustrid, ka me ise oleme läbi imbunud mustritest ja me järgime oma tegevustes neid. Valisin Ilmapuu teema tähistamaks enda jõudmist ikka, mil aastaringid on jõudnud mõningase mustri kokku keerutada. Esitatud tööd on kuvandid igihalja saarepuu teemal, suundumusega detailsest üldisema, stiliseerituma poole. Sarnast lähenemist kasutasin ka savianumate modelleerimisel. 

Vello Lillemets (1962) on lõpetanud Tallinna Kunstiakadeemia (siis ERKI) disainerina 1987. aastal ning töötanud seejärel järjepidevalt nii tootedisaineri- kui kujundusgraafikuna paljudes disainibüroodes, kujunda-nud kõikvõimalikke tooteid, trükiseid, raamatuid. Ka postmarke. Näitustel esinemist alustas 1980. aastal. Viimane personaalnäitus toimus 2005 aastal ja seda nii Haapsalu kui Valga galeriides. Paaril viimasel aastal on ta oma vabaloomingus pühendunud lisaks õlimaalile ka keraamikale. 2010 aastal asutas ta oma ettevõtte, DiVello miniplastika OÜ, mis tegeleb ehiskeraamika (ehisplaadid) ja savist meenete tootmisega. Viimastel aastatel on Vello Lillemets esinenud eesti kujundusgraafikute plakatinäitustel ja Rakvere galerii temaatilistel näitustel nii maali- kui keraamikaga.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht