Vanemuine toob uuel hooajal välja 17 uuslavastust

Ave-Marleen Rei

Vanemuise teatri 141. hooajal jõuab uusi draamalavastusi vaatajate ette kümme, uusi muusikalavastusi on viis ning tantsu- ja balletilavastusi kaks.

Vanemuine alustab uut hooaega juba 27. augustil, kui Eesti Draamateatri saalis esietendub Mika Myllyaho komöödia „Kaos“. Tegemist on kolmest näidendist koosneva triloogia teise osaga. Triloogia esimene osa, „Paanika“, on publiku poolt väga soojalt vastu võetud. „Kaose“ lavastab Rein Pakk. Triloogia viimase osa, „Harmoonia“, plaanib Vanemuise välja tuua 2011.

3. septembril esietendub Peter Shafferi draama „Gorgo kingitus“. Näidend uurib, mis on geniaalsus. Lavastajaks Peeter Raudsepp, peaosades Martin Veinmann (Eesti Draamateater), Külliki Saldre, Tanel Jonas. 18.septembril tuleb lavale Sofi Oksaneni „Puhastus”, lavastajaks Liisa Smith Londonist, osades Marje Metsur, Maarja Mitt ja Liisa Pulk. Teose lavavariant ei ole kuulsa romaani dramatiseering, sest antud juhul oli asjade käik vastupidine tavapärasele: esmalt valmiski näidend, mis Soome Rahvusteatris juba 2007. aastal suure menuga esietendus. 3.novembril astub mononäidendiga lavale Ott Sepp – Conor McPhersoni esiknäidend „Rumm ja viin“ on ühe noore mehe monoloog naistest, lastest, alkoholist ja valikutest. Lavastab Tanel Jonas. 20.novembril jõuab vaatajate ette Dan Gordoni „Vihmamees“, mille 1988.aastal valminud filmiversioon, Tom Cruise´i ja Dustin Hoffmanniga peaosades, paljudele kindlasti tuttav on. Lavastab Georg Malvius. Kevadhooajal esietenduvad veel Eduard Vilde draama „Tabamata ime“, lavastaja Roman Baskin ja komöödia „Härra Amilcar“, lavastaja Heiti Pakk. 2011. aasta suvelavastuseks on Kauksi Ülle „Peko“, mille lavastab Ain Mäeots.

Muusikalavastustest on hooaja esimene esietendus 25.septembril, kui Marko Matvere toob vaatajate ette Offenbachi opereti „Orpheus põrgus“. 1858. aastal kirjutatud teost peetakse esimeseks klassikaliseks täispikaks operetiks. Sisult on see antiikse loo üsna häbematu paroodia ning lõikav satiir omaaegse Prantsusmaa ühiskondlike ja poliitiliste olude aadressil.

27.novembrist jõuab Ain Mäeotsa käe all lavale „Helisev muusika“. Hollywoodis vändatud film Julie Andrewsiga peaosas on tuntud terves maailmas. Pisut vähem on tuntud fakt, et see muusikal põhineb tõestisündinud lool. 5.veebruar esietendub Purcelli kammerooper „Haldjakuninganna“ – lavastaja Saša Pepeljajev. William Shakespeare´i „Suveöö unenäo“ ainetel  kirjutatud „Haldjakuninganna“ on nn. semi-ooper, mis tähendab, et Purcell pole mitte Shakespeare´i komöödiat muusikasse pannud, vaid originaalteksti vahele muusika kirjutanud. 5. mail jõuab muusikasõprade ette ooper „Maria Stuarda“ – kuninganna Elizabeth I armastab Leicesteri krahvi, ent kahtlustab, et too on armunud hoopis Šoti kuningannasse Mariasse. Kahe naise konkurents poliitikas ja armastuses ei saa hästi lõppeda. Lavastaja Roman Hovenbitzer Saksamaalt. Vanemuine jätkab 2009. aastal alustatud muusikalavastuste rida, mis sai alguse lavastusest „Queen – The Doors of Time“, ansambli „Queen” loomingu ainetel. 13.mail jõuab vaatajate ette kontsert-tantsuetendus ABBA ainetel – lavastajaks Ruslan Stepanov, muusikajuht Tarmo Leinatamm. Osalevad bänd, solistid Eestist ja Skandinaaviast ning Vanemuise balletitrupp.

30.oktoobril esietendub tantsulavastus „Mowgli“, mis seekord on täiesti omamoodi lugu – nii seest kui väljast. Koreograaf-lavastajad Jenny MacNamara (Inglismaa) ja Mare Tommingas. „Mowgli” on lugu teismelisest poisist, kes otsib oma kohta ja oma mina suures inimdžunglis. Lavastusele on muusika loonud noor eesti helilooja Tauno Aints, kelle helikeeles sulandub klassikaline muusika  džässi, rocki  ja hip-hopi muusikaliste võtetega. Ballett „Casanova“ esietendub 12.märtsil – koreograaf-lavastaja David Sonnenbluck Belgiast. Ajast aega on Casanova saatus tekitanud inimkonnas ihalust ilu järele. See skandaalne veneetslane polnud mitte ainult seikleja, petis ja vabamõtleja, nagu teda tavaliselt kujutatakse, vaid ka poeet, memuaarikirjanik, filosoof ja muusik. Sellest lähtudes on David Sonnenbluck loonud nii stiili kui muusika poolest ajatu balleti – see on ühtlasi nii barokne kui kaasaegne. Lavastuses on kasutatud Mozarti, Vivaldi, Typsi heliteoseid ja traditsioonilist araabia muusikat.

Vanemuise Sümfooniaorkester annab oma traditsioonilise hooaja avakontserdi 9.oktoobril.

Kõikide uue hooaja etenduste piletid on müügil alates 17.maist!

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht