Värske Rõhk 5!

Lauri Eesmaa

Kirjandusajakirjal Värske Rõhk täitub 23. numbri ilmumisega viies tegevusaasta. Selle tähistamiseks kõlavad Vikerraadio “Järjejutu” saates 27. septembrist 1. oktoobrini Tuuli Tauli, Indrek Lõbusa, Linda-Mari Väli, Tõnis Tootseni ja Laura Metsa lühijutud. 5. oktoobril tuleb “Kirjanduslike teisipäevade” raames Tartus Kirjanduse majas esitusele Kairi Kruusi tekstikava “Sõnatüvesid emmates”, millele järgneb sünnipäevapidu. Kavast valmib oktoobri jooksul koostöös lavaka 3. kursusega ka Vikerraadio “Luuleruumi” saade.

Äsja ilmunud Värske Rõhu 23. numbrist leiab loomingut 13 noorelt autorilt. Pikem intervjuu on noore luuletaja Maarja Pärtnaga, kellelt mõne nädala pärast ilmub Värske Rõhu raamatusarjas debüütkogu “Rohujuurte juures”. Kriitikarubriigist leiab arvustused Värske Rõhu esimestes numbrites avaldanud autorite teostest.

Ajakirja luulerubriik keskendub mitme huvitava käekirjaga debütandi loomingule. Kristel Liivi avara haardega luule loob end müütilisuse ja pärimuskultuuride kaudu, sama kogemust kumab ka Anna Hintsi mõnevõrra iroonilisemates ja tänapäevakesksemates tekstides. Seni Värskes Rõhus proosaga esinenud Edvin Aedma leiab luules uut hingamist ning pakub tema loomingu austajatele kindlasti nii mõndagi üllatavat. Tõnis Jürgensilt on ajakirjas kaks lühikest ja vaimukat mõtteluuletust.

Ka ajakirja proosaosa on valdavalt debütantide päralt. Esimest korda on ajakirja pääsenud lugu, mis on algselt kirjutatud teises keeles – Moonika Olju jutu kodutust, kes püüab vana-aastaõhtu jooksul täita ajakirjast Cosmopolitan leitud kümme uusaastalubadust, on tõlkinud ajakirja proosatoimetaja Johanna Ross. Tugeva proosadebüüdi teeb aasta esimeses numbris luuletustega debüteerinud Indrek Lõbus. Samuti leiab ajakirjast Lauri Habakuki ja Pelle Palangarbi lühijutud.

Kriitikarubriigis arvustab Maia Tammjärv Tuuli Tauli luulekogu “Täiuslik ja turvaline”, Tõnis Parksepp Paavo Piigi kolmandat raamatut “Kokkuplahvatus”, Mihkel Truman Martin Vabati luulekogu “Naerutaltsutaja”, Tõnis Hallaste Mikk Pärnitsa romaani “Hundikutsikaeetika” ja Carolina Pihelgas Andra Teede kogu “Atlas”.

Viie aasta jooksul on lugejateni jõudnud 23 Värsket Rõhku ja neis on oma luuletusi, jutte, lühinäidendeid, arvustusi ja esseistikat avaldanud 174 noort autorit. Ajakirja raamatusarjas Värske Raamat ilmuvad aasta lõpuks sarja kaheksanda ja üheksanda teosena Maarja Pärtna luulekogu “Rohujuurte juures” ning Linda-Mari Väli noortejutustus. Värske Rõhk jätkab ka järgmisel aastal kirjandusantoloogia tüüpi ajakirjana, millest leiab eesti noore kirjanduse paremiku, olulise täiendusena lisandub tõlkerubriik, milles hakkab ilmuma piiritaguste noorte autorite loomingut noorte tõlkijate vahendusel.

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht