Vähem kui kahe kuu pärast heliseb Hiiumaa folgirütmides

Helin Vaher

15. juuli keskpäeval kõlavad Kärdlas kuuendat korda südasuvise pärimusmuusikafestivali Hiiu Folk avahelid. Nelja päeva jooksul, 15.–18. juulini saab kuulda väärtuslikku muusikavalikut Jaak Johansonist Tõnu Tepandini ja Zetodest Ummamuuduni, sekka võõrapäraseid muusikahelisid.

Hiiu Folgi iseloomustamiseks võiks kasutada mulluse festivali ühe peaesineja, Tõnis Mägi sõnu: „On hea, kui kõik vabaõhuüritused ei muutu sujuvalt „õllesummeriteks”. Hiiu Folk on meeldiv erand.”

„Hiiu Folgil on sellist puutumatut õhkkonda ja rahu, mida mujalt suurtelt festivalidelt naljalt ei leia,” usub festivali peakorraldaja Astrid Böning. Seda hea muusikaga põimitud omalaadset aurat väärtustavad kohalikud, kes andsid Hiiu Folgile mullu tiitli „Hiiumaa kultuuripärl 2009”. Aga ka paljud mandri-elanikud ja kultuuritegelased.

Veel ühe tunnustuse sai Hiiu Folk mullu Eesti Karskusliidult, kes valis festivali koguni „Aasta tegijaks”. Alkoholivaba lähenemist plaanib festival hoida jätkuvalt ja uhkusega. Hiiu Folgi väravad on lahkelt avatud kõigile, kes jagavad sama maailmavaadet ja muusikamaitset.

Tänavuse festivali esinejate nimekiri on pikk. Lisaks tuntud headuses ansamblile Ummamuudu, kes omal ajal lauluga „Kõnõtraat” rahva südamesse jõudis, astuvad üles noor omanäoline folklaulik Mari Kalkun, näitlejast-lavastajast laulja Tõnu Tepandi, keda publik pole selles rollis ammu näha saanud, „Nipernaadi”-filmist „Rändaja õhtulauluga” tuntuks saanud Anne Maasik koos Heikki-Rein Veromanniga, regilaulutöötlusi armastav Diskreetse Mango Trio, noorte ja särtsakate seto noormeeste ansambel Zetod, Hiiu Folgile juba tuttav ja armastatud laulja Jaak Johanson koos Riho Sibula ja Eesti Keeltega, igatsevate ja mõtisklevate lauludega Võrumaa mees Kait Tamra, vaimulikku rahvalaulu ja omaloomingut viljelev Karmoška, muusikute trio Veski-Remmel-Kalluste ja paljud teised.

Välisesinejatest astub üles näiteks Sandor Szabo Ungarist, kes valdab meisterlikult kitarri ja võiks lisaks folgirütme armastavale publikule pakkuda huvi ka klassikalist kitarrimuusikat hindavale kuulajaskonnale. Szabo annab võimaluse osa võtta ka ungari muusika töötoast. Võluvaid viiulihelisid toovad Hiiumaale Soome ja Rootsi taustaga tüdrukud Helsingi ansamblist Pelios ning jazzimuusikasõpradele on kirsiks tordil Ungari folk-jazz koosseis Nikola Parov ja Agnes Herczku oma ansambliga.

Kuigi Hiiu Folgi põhilava asub Kassari kiigeplatsil, toimuvad sündmused paljudes paikades üle terve saare. Kärdlas avatakse muusikute tänav ja kodukohvikud, villalaos toimub pärimusmuusikute pillerkaar. Pika Maja muuseumis saab kuulda ettekandeid, paljudes paikades toimuvad loodusmatkad ja töötoad.

Pühapäevaseid kirikukontserte kuuleb nii Suuremõisa, Emmaste ja Kärdla kui ka Reigi kirikus. Põnevatest esituspaikadest on sel aastal nimekirjas Käina kirikuvaremed ja Tahkuna tuletorn. Kontserdipaikades on avatud lastepesa.

Hiiu Folk pole ainult suve esimene, vaid ka tõenäoliselt soodsaim folgifestival. Mõned Hiiu Folgi kontserdid on tasuta, teiste üksikpileti hind jääb 50 krooni kanti. Päevapilet maksab 200  ning festivali pass 300 krooni.

Festivali täpsema kava leiab kodulehelt www.hiiufolk.ee

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht