Uus Ladina-Ameerika ehetkunst ETDM-is / ettekandepäev EKA-s
„MÕTLE JÄRELE: uus Ladina-Ameerika ehe“
23.02–28.04.2013 Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis
Näituse avamine 22. veebruaril kell 17.00.
Näituse avab Eesti Vabariigi välisminister hr. Urmas Paet.
Pärast edukat ringreisi Ameerika Ühendriikides, kus näitus „Think Twice: New Latin American Jewelry” („Mõtle järele: uus Ladina-Ameerika ehtekunst”) oli avatud New Yorgi Kunsti- ja Disainimuuseumis, on seda nüüd võimalik vaadata Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis 23.02–28.04.2013. See on üldse esimene tänapäeva Ladina-Ameerika ehtekunsti näitus Euroopas. Väljapanek hõlmab enam kui 80 tööd Ladina-Ameerika 23 riigi, rohkem kui 50 kunstnikult.
Ehetel on Ladina-Ameerika ajaloos alati olnud tähtis koht. Ladinaameeriklaste suhted ehetega on alati olnud sügavad ja keerukad – alates ehete jõuliselt rituaalsest, müstilisest ja sümboolsest otstarbest Kolumbuse-eelsel ajastul kuni tänapäeva Mehhiko uimastikartellide liikmete küllusliku toretsemiseni. Ladina-Ameerika ehtekunstnike uus põlvkond on huvitatud nende suhete tundmaõppimisest, lähenedes ehete valmistamisele tavapärasest erinevalt.
„Uut Ladina-Ameerika ehtekunsti tuleb mõista selle kaudu, mis ta on, mitte selle kaudu, mida ta ei ole,” seletab kuraator Valeria Vallarta Siemelink. „Ehtekunst kui kunstiliik ei ole Ladina-Ameerikasse lääneriikidest sissetoodud kontseptsioon, vaid äärmiselt tundlik ja mitmekesine looming. Selle juured on oma piirkonna ainulaadses ajaloos ning nüüdisaja uskumatult kirevas ühiskonnapildis, mida tuleb vaadelda Ladina-Ameerika kultuuri puhul nii tüüpiliste eelarvamuste ja stereotüüpideta.”
Näitus „Mõtle järele” on üles ehitatud kolme omavahel lõdvalt seotud rühmana: 1. ajalugu, mälu ja traditsioonid; 2. leidlikkuse võidukäik; 3. Ladina-Ameerika kui inspiratsiooniallikas.
Kuraatori eesmärk ei ole luua ranget liigitamissüsteemi, vaid pigem püüda seda ulatuslikku ja mitmekesist kunstiteoste valikut mõtestada. Paljud kollektsiooni kuuluvad tööd sobiksid vabalt mitmesse rühma korraga. Tervikuna peegeldab kollektsioon kontinendi ajaloolist arengut, kultuuride virr-varri ning ühiskondlik-poliitilisi realiteete, mis on kõik pidevas muutumises.
Ladina-Ameerika ehtekunst loob seoseid nii riigis kui ka riikide vahel ning on äärmiselt mitmekesine: olgu kujundlik või abstraktne, kontseptuaalne või sümboolne, traditsiooniline või eksperimentaalne – selle taga on alati pühendunud ehtekunstnikud, tuhandeaastase pärimuse edasikandjad ja ühtlasi osa kultuurist, kus ehted on igapäevane asi.
Pärast näitust Eestis pannakse „Think Twice” üles Mehhikos Mexico Citys Franz Mayeri Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis ning Monterrey Kunstide Keskuses.
KUNSTNIKUD: Dionea Rocha Watt, Stella Bierrenbach, Dani Soter, Lúcia Abdenur; Claudia Cucchi, Ana Videla, Hena Lee, Mirla Fernandes, Udi Lagallina, Kika Alvarenga, Bettina Terepins, Célio Braga, Renata Porto, Helena Rezende, Caio Mourao, Reny Golcman, Ana Paula de Campos (Brasiilia); Eduardo Graue, Isel Mendoza, Mariana Acosta, Martacarmela Sotelo, Andres Quiñones, Laura de Alba, Jorge Manilla, Tsimani Jesus Renteria, Yolanda Resendiz, Alejandra Solar, Maria Paula Amezcua, Lorena Lazard, Zinna Rudman, Mauricio Lara, Teresa Margolles, Aline Berdichevsky, Enrique Ledesma, Antonio Pineda (Mehhiko); Mariana Shuk, Linda Sanchez, Andrés Fonseca, Alejandra Hernández, Helena Biermann Angel, Carolina Martínez Linares, Laura Alvarado, Alina López, Maria Constanza Ochoa, Nicolas Estrada, Martha Camargo Lawrance, Nuria Carulla (Colombia); Hugo Celi, Santiago Ayala (Ecuador); Luis Acosta, Guigui Kohon, Alejandra Agusti, Cecilia Richard, Leda Daverio, Silvina Romero, Magali Anidjar, Elisa Gulminelli, Paula Isola, Jorge Castañón, Jimena Ríos, Gabriela Horvat, Marina Molinelli, Ariel Kupfer, Gaston Rois (Argentina); Ximena Briceño (Peruu/Austraalia); Alex Burke (Martinique); Benjamin Lignel (Prantsusmaa); Julieta Odio (Costa Rica); Chequita Nahar (Surinam); Carlos Martiel (Kuuba); Carolina Hornauer, Valentina Rosenthal, Walka Studio (Claudia Betancourt, Ricardo Pulgar), Carolina Gimeno (Tšiili); Marie Pendariès (Prantsusmaa/Mehhiko); Samantha Fung (Venezuela); Giselle Morales, Raquel Paiewonsky (Dominikaani Vabariik); Ursula Guttmann (Austria); Nilton Cunha (Brasiilia/Belgia); Aurélie Dellasanta (Šveits/Mehhiko); Alcides Fortes (Cabo Verde/Mehhiko); Beate Eismann (Saksamaa/Mehhiko); Alexander Bourtteia (Prantsusmaa/ Belize); Thelma Aviani (Brasiilia/Hispaania); Marta Hryc (Poola/Mehhiko); William Spratling (USA); Art Smith (Kuuba/USA); Olga Maria Piria (Uruguay).
NÄITUSE KORRALDAJAD: Otro Diseño Fond (Mehhiko/Holland), Eesti Tarbekunsti- ja Disanimuuseum
OTRO DISEÑO FOND: Otro Diseño kultuurikoostöö ja -arenduse fond on Hollandi–Mehhiko ühisorganisatsioon asukohaga Hollandis. Organisatsiooni eesmärk on töötada välja kontseptsioone ja arendada projekte, mis edendavad ideede-, teadmiste- ja ressursside vahetust Euroopa ja Ladina-Ameerika disainerite ning ehtekunstnike vahel. Otro Diseño rõhuasetus on nüüdisaegsel ehtekunstil ning huviobjektiks disaini rikkus ja mitmekesisus kogu maailmas.
Näituse kuraator: Valeria Vallarta Siemelink
Näituse kujundaja: Kaire Rannik
Graafiline kujundaja: Tuuli Aule
Näitust toetab Eesti Kultuurkapital
„MÕTLE JÄRELE: uus Ladina-Ameerika ehe“
LISAÜRITUSTE PROGRAMM
22.02-19.03.2013 Hop galerii (Hobusepea 2, Tallinn)
„Minu keha, sinu keha“. Mirla Fernandes (Brasiilia) töid aastatest 2002-2012
Näituse avamine 21.02 kell 17:00.
Lisainfo: Maria Valdma
+372 5112350
www.eaa.ee/hop
ETTEKANDEPÄEVA KAVA
22.02 kell 10:00
Eesti Kunstiakadeemia ruum 245 (II korrus), Estonia pst. 7, Tallinn
Sissepääs tasuta
10:00 Tervitussõnad ja sissejuhatus Ketli Tiitsar
10:10 Sissejuhatus näitusele „Mõtle järele: uus Ladina-Ameerika ehe“. Valeria Vallarta Siemelink (kuraator)
10:20 „Kunstipärane ränne: Autentsuse puudumise esteetika”. Martha Hryc (Poola/Mehhiko)
10:45 „Lõpmatu lugu“. Carolina Gimeno (Tšiili)
11:10 „Varjatud visioonid“. Giselle Morales (Dominikaani Vabariik)
11:35 Kohvipaus
11:55 „Ornata: ehte uurimus Brasiilias“. Mirla Fernandes (Brasiilia)
12:20 „Kuidas jääb Mehhikoga?“. Beate Eismann (Saksamaa/ Mehhiko)
12:45 „A pool – B pool”. Laura Alvarado (Colombia)
13:10 Paneel diskussioon
13:40 Lõppsõna
Moderaator Ketli Tiitsar (Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum)
Näitust ja lisaüritusi toetavad:
Otro Diseno Fond , Prince Claus Foundation, Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum, Eesti Kunstiakadeemia, Eesti Kultuurkapital, Hop Galerii