Ülikooli kunstimuuseumis tuleb Rein Rauaga jutuks Ida-Aasia esteetika

Kadri Kasterpalu

21. veebruaril kell 17.15 räägib Tartu Ülikooli kunstimuuseumis kirjanik ja Tallinna Ülikooli kultuuriteooria ja Aasia kultuuriloo professor Rein Raud teemal „Aegruumi tajumine ja representatsioon Ida-Aasia esteetikas“.

„Nii, nagu Lääne teadus peab primaarseks ja õigeks aegruumi kirjelduseks füüsikalist maailmapilti, on Lääne kultuuris juurdunud arusaam ka selle õigest, realistlikust representatsioonist, millest näiteks avangardistlikud stiilid teadlikult kõrvale kalduvad, selle olemuslikku “õigsust” siiski ohustamata. Mitmed kunstiteoreetikud on siiski osutanud, et see nägemisviis on tegelikult vaid üks võimalikest, õpitud arusaam inimese, ruumi ja pildi suhetest, ning teistes kultuurides võivad kehtida üpris teistsugused viisid seda suhet kunstiliselt teostada. Loengus kirjeldan Ida-Aasia ruumitajumise esteetika lähtekohti ja arengut, mis on pannud aluse ka Jaapani kunstikultuuri erinevatele traditsioonidele,“ tutvustab Raud loengu sisu.

Enne loengut, kell 16.15 esitletakse kataloogi „Puusse lõigatud pildid. Jaapani traditsiooniline puulõikegraafika“, kus on värvilised reproduktsioonid ja kirjed kõikidest näitusel eksponeeritud töödest. Kataloogis kirjutatakse ka traditsioonilise ukiyo-e puulõikegraafika motiividest, kollektsioneerimisest, valmistamisest ning puulõikegraafika arengust 20. sajandil. Kataloogi koostasid Inge Kukk ja Ingrid sahk ning tekstid on paralleelselt eesti ja inglise keeles. Mari Kaljuste ja Riina Eeriku kujundatud raamatut saab osta TÜ kunstimuuseumist, kus näitus „Puusse lõigatud pildid. Jaapani traditsiooniline puulõikegraafika“ on avatud kuni 15. märtsini.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht