Tekstiiliauhinnad

Liisa Kallam

12. märtsil 2009 premeeris Eesti Tekstiilikunstnike Liit oma 2008. aasta parimaid tegijaid. Samal päeval avati nominentide näitus Hop galeriis (Hobusepea tn. 2) ning  toimus traditsiooni kohaselt preemiate üleandmine Lühikese Jala Galeriis (Lühike Jalg 6).

 Seekord pälvis enamiku žüriiliikmete hääled ja sellega Aasta Tekstiilikunstniku peapreemia tekstiilikunstnik Anu Raud. Võib öelda et Anu on hakkama saanud elutööga – valmis Eesti Rahva Muuseumi`i 100. aastapäevale pühendatud vaip “Kogujad”. Anu võidukavandi järgi kootud uhiuut vaipa esitleti 24. veebruaril ERM´i näitusemajas. Viimasel aastal üllatas Anu Raud näitustel uue käekirjaga ehk nöörtehnikas humoorikate vaipadega. Läbi selle tehnika viis Anu läbi mitmeid lastele suunatud projekte ja ühistöid.
 
Aktiivsust ja erilist sära paiskub noorest kunstnikust Kirill Safanovist, kes valiti Aasta Nooreks Tekstiilikunstnikuks. Kirill, jätkates oma õpinguid tekstiili eriala magistrantuuris, ähmastab piire tekstiili- ja moekunsti vahel. Omanäolise särava käekirjaga on ta osalenud viimasel aastal nii tekstiilinäitustel kui astunud üles moelavadel.
 
Aasta Tekstiiliteose tiitli võitis oma tööga Keret Altpere, kes veetis eelmisel aastal ühe kuu residentuuris Bretoonimaal, väikeses Saint Thelo külas. Seal veedetud aja jooksul sündis dokumentaaltekstiil, mis koondab endas Saint Thelo ja Saaremaa Mõisaküla elanike mälestusi. Teoses “Estonie-France” leidub väga isiklikke ja oluliste mälestustega seotud tekstiile, näiteks nabanööri kaitsnud marlitükke, kadunuid meenutavaid kangatükke jm.
 
Eraldi tõstetakse esile Lylian Meistrit, kes saab tiitli Aasta Meister teose eest “1001”, mis on ainulaadne nii oma valmimisprotsessi kui suure haarde poolest. Lyliani meistriteoses, mis koosneb 1001-st tikitud nõelapadjast, on peidus tuhat ja üks päeva. Olles tikkinud kolme aasta jooskul iga päev ühe padja, võib teost nimetada visuaalseks päevikuks, autoportreeks läbi tuhande ja ühe padja. Kolme aasta jooksul kulgenud projekt kulmineerus suure näitusega Kunstihoone Galeriis, mida täiendas Mihkel Kleisi muusika.

Eesti Tekstiilikunstnike Liit on preemiaid välja andnud aastast 1996, seekordne on kaheteistkümnes. Preemiale võivad kandideerida kõik erialal tegevad tekstiilikunstnikud- ja disainerid, esitades portfolio oma viimase aasta tegemistest. Valiku tegi žürii, mis koosneb igal aastal erinevatest kunsti- ja disainivaldkondades tegutsevatest inimestest. Selle aasta žürii koosseisu kuulusid Merike Alber (ETDMuuseum), Kristi Paap (ETDMuuseum), Kai Lobjakas (kunstiteadlane), Anu Kalm (EKL), Tanel Veenre (ehtekunstnik ja ajakirjanik), Tüüne-Kristin Vaikla (sisearhitekt), Katrin Pere (tekstiilikunstnik, Lühikese Jala Galerii), Aet Ollisaar (Aasta Tekstiilikunstnik 2007) ja Liisa Kallam (ETeKL juhatus).
Preemiaid jagavad Eesti Tekstiilikunstnike Liit ja Lühikese Jala Galerii, toetavad Eesti Kultuurkapital ja Eesti Kunstnike Liit.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht