Tartu Uues Teatris taasesietendub Helen Rekkori autorilavastus “Theised”.

Maarja Mänd

3. märtsil 2010 taasesietendub Tartu Uues Teatris 2009. aasta mais TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia lavastajaõppe tudengi Helen Rekkori diplomitööna valminud “Theised”.

Siis võis mõista “Theisi” kriitilise pilguheiduna Eesti ühiskonda läbi viie indiviidi sulgemise kinnisesse ruumi, piirisituatsiooni, kus võimalik leida vastusi sellistele küsimustele, kas kompromiss kaalub üles ideoloogia? Või kuidas defineerida inimeseksolemist? Või kellele üldse kuulub vastutus maailma seisukorra eest?

Aasta hiljem on “Theised” ikka “Theised”, mäng käib samadel motiividel, kuid raskuspunktid on veidi nihkunud ja küsimusi on tekkinud juurde.

Mis pealkiri see selline on? – võiks küsida. Kas alamkadaka-saksa keelne väljend “theised”, mis tähistab võõraid, või anagrammina “tehised” automaatide sünonüüm? Või suurde plaani toodud “isiksused” – the ised? Või hoopistükis “aga see tyyp ütles ju nii”-elaja uus-inglise keeles ehk the he-said?

Ja kes on üldse lubanud autoril, “harimatul matsitaril”, nagu Helen Rekkor ise ennast nimetab, selliseid teemasid torkida, millele lahendusi tegelikult pakkuda ei oska? See on ju moraalne kuritegu ning selle eest tuleks maha lasta. Ent sama kehtib neo-dekadentide kohta, kes on võimelised nägema suurt pilti, kuid on liiga laisad ja mugavad, jõuetud ja hirmunud, et kuskilt otsast käed külge panna. Kas oleks tõesti liiga suur pingutus kokku koguda oma ala spetsialistid, et välja raalida see, mida igaüks meist tegema peaks, et kogu see krempel, mida emakeseks maaks kutsume kummuli ei kukuks?!

Oleme me siis võõrad, automaadid või suurde plaani toodud isiksused? Tartu Uue Teatri “Theised” küsib, aga ei vasta; annab ehk kätte teeotsad. Mitte tingimata ja tingimusteta, iga tegija ja nägija peas ja sees eraldi. Peaasi, et mõte seisma ei jääks. Ka raskes olukorras.

Tartu Uus Teater
“Theised”
Osades TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia VII ja V teatrilennu lõpetanud Mairi Jõgi, Merilin Kirbits, Maarika Mesipuu, Kati Ong ja Liisa Taul
Autor-lavastaja Helen Rekkor
Esietendus Genialistide Klubi saalis 27. mail 2009, taasesietendus samas 3. märtsil 2010.
Järgmised etendused sel hooajal Genialistide Klubi saalis 3.+4.03.2010

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht