Tartu Üliõpilasteatri lavastus „Rääkiv Inimene“ ilmutab eneseleidmise saladust

Sven Paulus

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Tartu Üliõpilasteater toob teatrikuu ehk märtsi lõpus lavale koguni kaks lavateost korraga. Tartus Genialistide klubis esietendub 28. ja 29. märtsil Enor Niinemägi dramatiseeritud ja lavastatud „Rääkiv Inimene“, mis vaatleb inimeses peituvate painete taguseid hämaraid maastikke. 

Samal ajal esietendub Tartu Uue Teatri ruumides aga Tartu Üliõpilasteatri teinegi lavastus – Kalev Kudu pöördub kolmandat korda kaasaegse anti-draama viljeleja Pavel Prjažko poole. Seekord on lavastuseks „Elad muudkui ja ei märkagi, kuidas teise ilma satud“ teksti „Трусы“ järgi. 

Lavastuse „Rääkiv Inimene“ tekst pärineb Jüri Ehlvesti samanimelisest novellist, mis on ilmunud kogumikus „Päkapikk kirjutab.“ Uuslavastus kõneleb loo paranoilisest noormehest Federicust, kes ammuse õnnetuse või trauma tõttu midagi väga olulist oma minevikust unustanud on, ning kes tagasi eneseteadvustamise poole püüdleb, leidmaks oma hirmude põhjust. 

Argimurede sunnil ja lootuses parandada oma elutingimusi, sõlmib Federic ühe lepingu. Ühtlasi tahab ta leida taas oma kaotatud… mis ta arvabki seda olevat – armastust, hinge, sügavamat mina? Leping kui selline aga peidab ja peegeldab eneses alati teatavat „deemonlikkust“. Tekkinud olukorra tegelik traagika annab endast tunda unenägudes ja ulmades. 

Ehlvesti novellides on pidevalt püstitatud salapäraseid mõistatusi, millele peategelane kõigest väest lahendusi otsib, need lahendused aga oma lakkamatutes tõlgendustes viivad teda ummikteedele ja ebaõnnestumistele. Keskne ja tegelik mõistatus paikneb ehk hoopis mujal kui loos. See pole esitatud mitte tegelastele vaid hoopis meile, vaatajaile. Mõistatus tahab lugude vahelt välja ronida ja asuda mitte meie „laupa“ vaid hoopis „kuklasse“. 

Esietendused 28. ja 29. märtsil kell 20.30 Tartus Genialistide klubis, Lai 37 taga.  Järgmised etendused: 30. märts; 10., 11., 12., aprill; 7., 8., 9., 14., 15., 21. ja 22. mai  kell 19.00 

Dramatiseerinud ja lavastanud: Enor Niinemägi

Kunstnik: An-Liis Amur ja Marko Odar (TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia)

Valguskujundus: Karl-Jakob Marken

Peaosas: Martin Tikk või Romero Tamre

Asukoht: Genialistide klubi  (Lai 37 taga) 

Pilet: 4€ (tudengitele) ja 6 €

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht