Tartu Ülikooli ajaloo muuseum kutsub anatoomia õppimisega tutvust tegema
16. jaanuarist on Tartu Ülikooli ajaloo muuseumis avatud Eesti Tervishoiu Muuseumi näitus „Kuidas näidata inimest?“. Näitus annab ülevaate anatoomiliste õppevahendite ajaloost viimase 500 aasta jooksul.
„Näitus toob esile anatoomia õpetamise ja õppimise temaatika. Tänapäeva anatoomiaõppes on preparatsioon ehk töö laipmaterjaliga kombineeritud õppimisega atlase jooniste, mudelite, röntgenülesvõtete ja virtuaalsete anatoomiaprogrammide järgi. Kuidas aga toimus anatoomia õppimine varem? Käesoleva näituse eesmärk ongi anda ülevaade, kuidas ja milliseid õppevahendeid kasutades on läbi aegade koolitatud arste ja õpetatud tundma inimese sisemust“ tutvustab Eesti Tervishoiu Muuseumi näituste osakonna juhataja Ülle Kask.
Anatoomilistes mudelid peavad olema nii natuurilähedased kui võimalik, vastupidavad, kerged, mitte väga kallid, võimaluse korral käega katsutavad, osadeks lahtivõetavad ja jälle kokkupandavad. Nende valmistamiseks on läbi aegade kasutatud paljusid erinevaid materjale nagu vaha, puitu, tekstiili, kipsi, elevandiluud, papimassi ja plastmassi. „Tänapäeval suhtutakse kõikidesse erinevatest materjalidest valmistatud mudelitesse aupaklikkusega, sest tegemist on oma ajastu meistriteostega. Seepärast on Tartu Ülikooli ajaloo muuseumil väga hea meel võimaluse üle seda näitust oma ruumides huvilistele pakkuda“ räägib TÜ näituste ja ürituste osakonna juhataja Terje Lõbu.
Näitus valmis Kultuuriministeeriumi ja Kultuurkapitali toel ning selle tegid Ülle Kask, Kärt Mikli, Kennet Roosipuu ja Kalle Tikas. Varasemalt on näitust eksponeeritud Viru Keskuses Tallinnas, Pärnu haiglas ja Narva Muuseumis.
TÜ ajaloo muuseumis on näitust võimalik külastada K-P kell 11-17. Näitus jääb avatuks juuni lõpuni.
Lisainfo: ajaloomuuseum.ut.ee
Olete oodatud!