Tartu Kunstimajas näitus JAUNUMS! VÄRSKE LÄTI MAAL -avamine 21.nov kl17

Tartu Kunstimaja

Kolmapäeval 21. novembril kell 17.00 avateks Tartu Kunstimajas näitus JAUNUMS! VÄRSKE LÄTI MAAL. Näitus jääb avatuks 16. detsembrini.

Näitus „Jaunums! Läti värske maal“ proovib pakkuda Eesti publikule lühiülevaate Läti maalikunsti hetkeseisust. Viimase kahe kümnendi jooksul on varem lähedane Eesti ja Läti, kahe geograafilise ja ajaloolise naabri, vaheline kultuuriline side kahjuks jahenenud. Samal ajal ei saa eitada, et nende riikide kunstnike tunnetustasandi ühisosa on siiski väga suur.

Antud näituse eesmärgiks on kaardistada Lätis kaasaegse maali kihistusi – erinevad stiilid, vaated ja kunstilised väärtused on hinnanguid andmata liidetud ühtsesse tervikusse, mille tulemusena tekib polükroomne kokkuvõte. See tõestab, et Lätis pole kõrgetasemelised traditsioonid kusagile kadunud ning maal lausa vohab oma mitmekesisuses. Kõik eksponeeritavad autorid on eripalgelised, kuid moodustavad ühtse kvaliteetse ning kokkuvõtliku komplekti, mis esitleb meie lähedasi juuri ja sarnaseid vaateid. Seetõttu on veelgi selgem, miks käesolev näitus toimub justnimelt Tartus – Eesti maalikunsti ajaloolise ja kaasaegses pealinnas.

KASPARS BRAMBERGS kasutab ümbritseva maailma koostisosi – liiva, marmortolmu, mulda –, et luua maastike kohtadest, kus taevas ja maa eales horisondina ei kohtu. KRISTAPS ĢELZIS, kes esindas 2011. aastal oma riiki 54. Veneetsia Biennaalil, toob meieni toored intuitiivsed atmosfääriproovid, mis on loodud ekstra Tartu jaoks. Üks Läti tuntumaid ja turustatumaid kunstnike RITUMS IVANOVS kasutab oma meisterlikku tehnikat meie tänapäeva pereliikmete – superstaaride – kujutamiseks just täpselt sellistena nagu nad on ja mitte seesugustena nagu neid ette kujutame. VINETA KAULAČA pakub hüperrealistlikult sätendavaid linnavaateid, mis jäävad igavesti staatilisteks ning ootavad endasse inimesi, kes neid täidaks. INGA MELDERE tillukesed lõuendid esitlevad lugude algusi ja lõppe ning kombineeruvad viisil, mis nõub narratiivide lõpetamiseks vaataja osalust. Asja Läti Kunstiakadeemia maaliosakonna juhatajaks valitud  ANDRIS VĪTOLIŅŠ näitab „dokumentaalseid“ mälestusi postapokalüptilistest masu ja kinnisvarakrahhi järgsetestest kummitusasumitest. PAULA ZARIŅA poolabstraktsetel muinasjutunägemustel on küll ainult vilksamisi näha sealsed elanikud, kuid miski nende pelgas kohalolekus paneb taolisi kohti otsima meid ümbritsevast maailmast.

Need seitse kunstniku moodustavad koosluse tuntud tähtedest ning uutest annetest, kes esindavad Läti maalikunsti erinevaid osapooli. Sissejuhatus algajatele. Vahetevahel tuleb akent natuke paotada ja värske hingus tuppa lasta.

Teretulemast!

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht