Sundance Awakenings

Kadri Tonto

Kolmapäeval, 5. augustil kell 19.00 avab TAM Galeriis terava ning otsekohese sõnumiga isikunäituse Heikki Ylönen. Näitus kätkeb endas mõtisklust ning otsib vastust küsimusele − kas peale iseenese hinge eest hoolitsemise oleme unarusse jätnud kõik ülejäänud ning iseka käitumise tagajärjel asunud hävitama meid ümbritsevat? Kes või mis õigupoolest omab või kontrollib loodust?

Mõtlemapaneva ning õpetliku loo jutustamisel kasutab kunstnik Ameerika põliselanike kultuuri ja sümboleid kui näidet hingelise ühenduse loomisest loodusega. Ühenduse, mis tänapäeva inimestel on käest kadumas.
Autentset atmosfääri loovad lisaks maalidele video- ning audioinstallatsioonid. 

Näitust kureerib tunnustatud indiaani päritolu kunstnik ning Põhja-Dakota Kunstinõukogu liige Kathy Whitman alias Hirvnaine. 

Ajalugu on meile juba andnud hoiatava signaali mõtlematute tegude tagajärgedest, kui valge mees uskus, et omab loodust ning tema ahnus peaaegu   hävitas Ameerika põlisrahvad ja   piisonid. Neid hoidis elus vaid hingeline ühendus ümbritsevaga. Luues ettekujutust harmoonilisest eksistentsist inimese ning ümbritseva keskkonna vahel, kasutab Ylönen indiaanlaste kultuuri − eeskätt piisoneid kui eluliini sümboleid.
Heikki Ylönen on Soome kunstnik ja kirjanik, kes hetkel elab ja tegutseb Tallinnas. Tema maalid on väga jõulised ja väljendusrikkad ning neid ei saa sobitada ühtegi tuntud kategooriasse. Ylönen loob oma maalid minimaalse värviregistriga. Lihtsustamine on tõhus ja illustreerib kunstniku personaalset stiili. Väljendus on sarnane seinamaalingutele, kandes endas suuri ja sügavaid lugusid. Lugusid, mis jutustavad meile eilsest, tänasest ning homsest päevast selgemalt ja otsustavamalt, kui enamik meist endale tunnistada julgeb.
Kunstniku mure globaalse stressi ning looduses tekkinud   tasakaalutuse pärast oli ajendiks ja inspiratsiooniallikaks selle näituse loomisel

…sest fakt on, et tappa võib elusorganismi, ent mitte kunagi hinge!

Näitus jääb TAM Galeriis avatuks 5. septembrini

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht