Semiosalongi seminarid Tartus ja Tallinnas

TALLINN Liisa Kaljula: Mis juhtus Andres Lapeteusega? Errorist kõrgklassi homo sovieticuse näitel
E, 10. märts kl 19
Von Krahli baar (Rataskaevu 10/12, Tallinn)

Tallinna teises seminaris astub üles Tallinna Ülikooli Eesti Humanitaarinstituudi kultuuride uuringute doktorant LIISA KALJULA, kes räägib errorist kõrgklassi homo sovieticuse näitel.

Homo sovieticust võiks tänapäeva kodanikuühiskonna mõttes määratleda kui citoyen`i vastandit, inimtüüpi, kellele isiklik initsiatiiv ja vastutus seostuvad eraelulise, ent mitte ühiskondliku sfääriga. Hannah Arendt on kirjeldanud sellise inimtüübi välja kujunemist totalitaarsetes tingimustes, mis summutavad inimeses moraalse, individuaalse ja spontaanse ning toovad esile kodanlase-funktsionääri, kelle peamisi eesmärke elus on kaitsta eraelu sfääri ning seda süsteemi mitte küsimuse alla seadmise hinnaga. Nõukogudeaegset kultusfilmi Hukkunud alpinisti hotell (1979) teab Eestis igaüks, ent väärimatult on nooremate kultuurihuviliste poolt jäänud tähelepanuta Grigori Kromanovi mängufilmidebüüt Mis juhtus Andres Lapeteusega? (1966). Dramaatilises mustvalges filmikeeles jutustatud lugu sõprusest ja karjerismist, ent ühtlasi 1960. aastate Eesti uue laine kino õnnestunumaid ja mõtlemapanevamaid kõrgklassi homo sovieticuse portreesid.

http://www.efis.ee/et/filmiliigid/film/id/16103/

Liisa Kaljula on kunstiteadlane ja kultuuriteoreetik, kelle huvideringi kuuluvad muu seas nõukogude eripärane modernsus ja selle kajastused 20. sajandi Eesti kunstis

TARTU Veronika Valk: Mitte-keha, -arhitektuur ja -meedia
K, 12. märts kl 19
Arhiiv (Vanemuise 19, Tartu)

Hooaja teises seminaris Tartus kõneleb arhitekt Veronika Valk inimkehast lähtuvast ruumiloomest – installatsioonidest, arhitektuurist ja elukeskkonnast –, ning selle väljundist (kohalikus) meedias.

Veronika Valk elab ja töötab Barcelonas ja Tallinnas ning on ehitanud era- ja avalikke hooneid, teinud sise- ja maastikuarhitektuuri projekte, võitnud erialastel võistlustel üle 30 preemia ja avaldanud meedias hulgaliselt arhitektuuri- ja urbanismiteemalisi artikleid. Alates 2001. aastast arhitektide liidu liige, täna ka Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuriteaduskonna teadustöö juht ja 2012 Noore Arhitekti Preemia laureaat. Toimetab Sirbis ja Müürilehes.
 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht