Seminar „Maastik ja koloniaalsus“

Sel pühapäeval, 10. novembril kell 12 toimub Tartu Kunstimuuseumis (Raekoja plats 18) seminar „Maastik ja koloniaalsus“.

„Maastiku“ etümoloogia ulatub tagasi 16. sajandisse, mida peetakse Lääne modernsuse ja selle varjukülje — koloniaalsuse — alguspunktiks. Koloniaalsus on kontseptsioon kolonialismi pärandil põhinevast moodsast maailmasüsteemist — see läbistab nii majandust kui geopoliitilist võimu, teadmiste ja subjektiivsuse produtseerimist, samuti soolisust ja seksuaalsust kõige isiklikumal tasandil.

Seminar toob kokku teoreetilised ja loomingulised positsioonid, mis suhestuvad muuhulgas ka Tartu Kunstimuuseumis üleval oleva näitusega „Metsa ja mere vahel. Eesti loodusmaal“. Seminari eesmärk on vaadelda maastikku kui konkreetse geopoliitilise reaalsuse representatsioonivormi, mille eelduseks on koloniaalse võimumaatriksi poolt kujundatud teadmistel ning tajul põhinev subjektiivsus.

Dekoloniaalsuse kontseptsioon, mida on tutvustanud Lõuna-Ameerika mõtlejad, seisneb koloniaalsest võimumaatriksist lahtiütlemises, läbi mõtlemise ja tegemise. Dekoloniaalne esteetika kui üks osa dekoloniaalsusest tegeleb inimtaju vabastamisega esteetikast.

Seminaris esindatud kunstnikupositsioonide suhe lähtekontseptsiooniga võib diskussiooni käigus kas muutuda või samaks jääda, kuivõrd seminari näol on tegemist diskussioonipõhise keskkonnaga.

Seminar „Maastik ja koloniaalsus“ on esimene peatükk Rael Arteli paralleelprojektist “Kunstnik majapidamises”, mille eesmärgiks on kutsuda kunstnikke reflekteerima Tartu Kunstimuuseumis toimuvat ning genereerima alternatiivseid vaatenurki ja suhtumisi valitsevale normaalsusele.

Kuraator ja moderaator: Tanel Rander (kunstnik, Eesti Kunstiakadeemia doktorant).

Osalejad: Liisa Kaljula (kunstiajaloolane, Eesti Kunstimuuseum), Karolina Kubik (kunstnik, Poznani Kunstiakadeemia, Poola), Erkki Luuk (kunstnik, Tartu Ülikool), Kaia Otstak (kunstnik, Tallinna Ülikool), Tanel Rander (kunstnik, Eesti Kunstiakadeemia), Kadri Tüür (kirjandusteadlane, Tartu Ülikool).

Seminar toimub Tartu Kunstimuuseumi II korruse näitusesaalis. Sissepääs muuseumi piletiga.

Seminar „Maastik ja koloniaalsus“ toimub eesti ja inglise keeles.

Ajakava

11.30 Kaia Otstaki sissejuhatus-performance

12.00 Teoreetiline osa:

Tanel Rander: Maastikumaali kui representatsiooni seotus koloniaalsusega nii ajaloolises plaanis kui käesolevas geopoliitilises reaalsuses

Liisa Kaljula: Nõukogude modernsusest ja sellest, miks eesti kunstnikud hilissotsialismi ajal maale läksid

Kadri Tüür: Looduse tekstuaalse (sh visuaalse) representeerimise ideoloogilised aspektid — kelle identiteeti ja mis võtetega selle abil üles ehitatakse?

14.00 Kohvipaus

14.30 Loominguline osa:

Kaia Otstak: Seksuaalsuse temaatika maastiku kontekstis – millisttähendust “maastik” kannab või mida ta tähistab, kui temava stuvõtt on kehaline?

Karolina Kubik: kestvus-performance ja ettekanne “Wounds of the Hill” – vaatluste ja vallutustega seotud maastikuühikutest läbi inimkeha retoorika ning Poola perifeersus ja rikutud enesekuvand.

Erkki Luuk: Kase märdja tutvustamine. (Subjekti ja subjektiivsusega seotud probleemistik)

16.00 Lõpudiskussioon

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht