Sel reedel ja nädalavahetusel! Ootame!

Piret Järvan

Jõulud Eesti Vabaõhumuuseumis

  • 14.–16. detsembril muutub Eesti Vabaõhumuuseum taas Jõulukülaks: „Jõulud ajaloo keeristes“.
  • 1895. aastal saab Köstriaseme talu peremees uhkust tunda – juba lähipäevil maksab ta talu väljaostmiseks mõisnikule käsiraha ning temast saab täieõiguslik peremees.
  • 19. sajandi lõpu venestusaja mõjud tollases koolielus ei olnud kerged õpilastele ega õpetajatele – Kuie kooli koolipreili püüab nende jõulude ajal paar venekeelset laulu selgeks õpetada, vanu armsaid jõululaule lauldakse siiski ka emakeeles.
  • Pulga talus saadakse uudiseid 1880-ndatel aastatel kaugele Venemaale väljarännanud sugulastelt.
  • 1905. aasta revolutsioonilised meeleolud on haripunktis – selja taga on verine tulistamine Uuel turul ja üle maa levinud baltisaksa mõisate rüüstamine, millest ka Nuki talu pere on osa võtnud.
  • Salakaubandus on olnud paljude jaoks lisatulu allikas, ent mitte eales nii hulljulge ja suuremahuline kui pärast Soome keeluseaduse kehtestamist. 1922. aasta jõulude eel on Aarte talu perenaine rahulike jõulutoimetuste kõrval mures oma poja pärast, kes selle ohtliku äriga tegeleb.
  • Lau külapood peegeldab jõulukommete muutumist 20. sajandi I poolel.
  • Sepa talus Setumaal on 1993. aastal jõulud vastuolulised. Eesti iseseisvumisega on piirid avanenud ja esimesed sõidud Soome juba tehtud. Siiski muretseb perenaine, et tulevikus ei saa ta minna üle kontrolljoone Venemaa poolele omastele külla.

Sassi-Jaani talus on avatud jõululaat, erinevates taludes saab nii meisterdada kui saata lähedastele jõulutervitusi, küpsetada piparkooke jpm. Sutlepa kabelis osa jõulukontsertidest, 16. detsembril kell 15 peab jõulupalvuse Toomas Paul. Traditsioonilisi pühaderoogasid pakub Kolu kõrts.

Tasuta bussid toovad vabaõhumuuseumisse väljudes Sokos Hotel Viru eest 14., 15., ja 16. detsembril kell 11.00, 12.30 ja kell 14.00. Tagasi kesklinna viivad bussid väljumisega vabaõhumuuseumi juurest kell 13.15, 12.30 ja 14.00 (peatused Kristiine keskuse ja Sokos Hotel Viru ees).

Tegevused taludes toimuvad iga päev kell 11-16.
Täpsem kava: www.evm.ee

Talvehooajal ootame külastajaid iga päev kl 10–17 (v.a 24., 25., 31. detsember ja 1. jaanuar). Avatud on muuseumi park, käsitööpood, Lau pood, Kolu kõrts, Kuie kool, Härjapea talu ja Sepa talu.
26. detsembril kell 15 toimub jõulujumalateenistus Sutlepa kabelis, teenib õpetaja Toomas Paul. Alates 18. detsembrist saab vabaõhumuuseumis mängida põnevat talvist peremängu „Talupere kondiproov“. Muuseumi kassas saab kehastuda vana-aja talupereks ning kaasa mänguõpetuse. Meeleolukas mäng aitab teada saada kui lihtne või keeruline on hakkama saada vana-aja perena. Mängu käigus saab lahendada mõistatusi, saagida puid, mekkida kama ja kingituseks kaasa kommituutu ning pere sõbrapaela. – Tore ettevõtmine ka talvisel koolivaheajal!
Soovitame! Vabaõhumuuseumi teadusdirektoril Heiki Pärdil on koostöös kirjastusega Tänapäev ilmunud raamat „Eesti talumaja lugu. Ehituskunst ja elu 1840-1940“. Rohkete fotode ja joonistega illustreeritud raamatus vaatleb Heiki läbi elumaja arengu ka tolleaegses ühiskonnas toimunud psühholoogilisi muutusi. Raamat on müügil muuseumi poes.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht