Reti Saks Mustvalgel Vabaduse galeriis

Reet Varblane

20. mail kell 17.00 avab RETI SAKS Vabaduse galeriis (Vabaduse väljak 6) oma graafikanäituse “MUSTVALGEL”. Näitusel on kuivnõelatehnikas tööd, suureformaadiliste figuraalsete lehtede kõrval ka väikesed abstraktsed sügavtrükipildid seeriast “Reti Saks Unplugged“ – trükipressiga CD-plaatidele salvestatud pildimuusika ning mõned väikesed pronksskulptuurid.

Tund varem kell 16.00 ootab Reti Saks oma külalisi Jaani kiriku (Vabaduse väljak 1) lõunasaali. Sealsel näitusel “Paber, pliiats ja kustuumm” on ekponeeritud joonistused,  mille motiivid jõuavad piltide või peegelpiltidena Vabaduse galeriisse, kus vaataja neid uuena ja teistsugusena graafiliselt teostatuna näha saab.

Peaaegu kolmkümmend aastat näitustel esinemist Eestis ja kõikjal maailmas on teinud Reti Saksa nime tuntuks eriti rahvusvahelistel väikegraafika näitustel. Ta on pälvinud auhindu Tallinna graafikatriennaalilt, Riia minigraafikatriennaalilt, Caixanova Graafikabiennalilt Hispaanias ning raamatuilustraatorina. Aasta 2009 tähistas Reti Saksa võidutööd Cadaques Rahvusvahelisel Väikegraafika näitusel Kataloonias.

Reti Saks on tuntud kui graafik, lasteraamatute illustraator ja skulptor. Ta on nii ajakirjanduses kui veebikeskkonnas väljendanud oma seisukohti kunstist, graafikast ja sügavtrükitehnikast. Reti Saksa loomingulise tegevuse juurde on aastaid kuulunud väike galerii “Põlendruum” Tallinna vanalinnas.

Aastaid tema sügavtrükilehtedele ilmunud kinniskujund, väike habras maailma tunnetav tüdruk on on aastatega küpsenud. Nüüd kuulatleb maailma kuivnõelatehnikas plaadile lõigatud naine. Kuulatleja ja tunnetaja Reti Saksa lehtedel on muinasjutuliselt romantiline ja kaunis ent maailm tema ümber tundub muutuvat aastatega üha keerulisemaks ja tõsisemaks.

Nagu heade vanade lasteraamatute puhul, on ka Reti Saksa graafikalehtedel väike inimene suures maailmas silmale nähtamatut otsimas ja enesele selgeks joonistama, Autori sõnul, kes väidab end elavat pildielu tõsisemalt kui päriselu, on need pildid kadunud maailmast või veel juhtumata asjadest, mis paberil nüüd ära juhtuvad.

Reti Saks: “Ma armastan sügavtrükki. Kui ma esmakordselt koolis sügavtrüki ruumi pääsesin, olin ma hetkega lummatud, hinge kaotanud, lootusetult armunud sellesse imesse, kuidas minu joonistatud pilt trükiplaadi sügavusest paberile tõmbub ning päriseks saab.

Sügavtrükk – sõna täis saladusi ‑ see on pildi väljatoomine pimeduse sügavusest valguse kätte, tõmmis teiselt poolt, mõtte peegeldus, mille hape metalli söövitab ja sealt edasi koos värviga valgele paberile jõuab ja nii kõigile nähtavaks-loetavaks saab.

Ja see mõte ise, mis pildi loob, see on veelgi sügavamal peidus. Selle on elu söövitanud ja sõnad kriipinud, seda on jõuga vermitud ja hellalt paitatud. Hea, et ta on väljaspoole varjatud ning ma saan ise valida, millist mõttesöövitust sealt paberile trükkida”.

Näitus Vabaduse galeriis kestab 9. juunini, Jaani kirikus 30. maini.

Vaata ka www.reti.ee ja Facebook.Reti pildid.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht