“re.act.feminism#2 ‒ performatiivne arhiiv” Tallinna Kunstihoone galeriis
re.act.feminism#2 ‒ performatiivne arhiiv
Berliini cross links e.V. näituseprojekt (2011-2013)
Kuraatorid Bettina Knaup ja Beatrice Ellen Stammer
Kunstihoone galerii näituse kuraator Reet Varblane
29. VIII – 30. IX 2012
Avamine 27. augustil kell 17.
“re.act.feminism#2 ‒ performatiivne arhiiv” on pidevalt laienev, ajalik ja elav tegevuskunsti arhiiv, mis rändab aastatel 2011 kuni 2013 läbi kuue Euroopa riigi:
Ta esitab feministlikku, sookriitilist ja queer’i performance’ikunsti ligi 130 kunstnikult ja kunstikollektiivilt 1960ndate lõpust kuni 1980. aastate alguseni, sisaldades ka praegusaegseid seisukohavõtte. Uurimisfookuses on Ida- ja Lääne- Euroopa, Vahemere ja Lähis-Ida maad ning USA ja Ladina-Ameerika riigid. Arhiiviprojekti huvikeskmes on nii feministlik, sookriitiline tegevuskunst kui ka selle dokumenteerimisviis ning retseptsioon, nii tekkemisajal kui ka tagasivaadatuna. Arhiivis on esindatud krestomaatiliste töödega Marina Abramović, Yoko Ono, Ana Mendieta, Carolee Schneemann, Hannah Wilke, ORLAN, Martha Rosler, VALIE EXPORT, Mona Hatoum, kelle nimed ei vaja Eesti publikule lähemat tutvustamist, nende kõrval on aga koju kätte tulnud legendaarse “Naisemaja” projekti performance’id (Faith Wildingu “Ootamine”) või prantsuse (Françoise Janicot, Gina Pane), lõuna-ameerika (Lygia Clark, Léa Lublin, Tania Bruguera), aga ka ida-euroopa 1970ndate feministlik tegevuskunst (Katalin Ladik Serbiast, Dóra Maurer Ungarist, Zorka Ságlová Tšehhist, Teresa Murak Poolast). Lisaks tegevuskunsti klassikale annab arhiiv väga hea ülevaate Araabiamaade naiskunstnike (Ebtisam Abdulaziz Ühendatud Emiraatidest, Jinoos Taghizadeh Iraanist, Arahmaiani Lääne-Jaavast, Nisrine Boukhari Süüriast, Raeda Saadeh Palestiinast) radikaalsetest seisukohavõttudest.
Oma teekonnal läbi Euroopa täieneb arhiiv kohalike akadeemiate ja ülikoolidega koostöös sündinud uurimustega. Näiteks Tallinnas lisatakse sellele dokumentatsiooni, videosid ja vaadata on neli võtmeperformance’i Baltimaadest (Mare Tralla Eestist, Cooltourists Leedust, Katrīna Neiburga Lätist) ja Venemaalt (Pussy Riot). Viimased on ühtaegu taustaks arhiivile (eriti krestomaatilisele performance’ile hilistest 1960. ja varastest 1970. aastatest), aga ka kohalike ideede ja atmosfääri avajateks. Eesti tegevuskunstist kuuluvad praegu arhiivi Valie Export Society performance’id.* Baltimaades ja Venemaal saame feminismist (nagu performance’istki) rääkida alles 1990. aastate keskpaigast alates. Hiljaaegu, 21. sajandi teise kümnendi alguses, on neis ühiskondades nagu kunstiski täheldatav uus aktiivne feministliku mõtte tõusulaine.
Arhiivi avamine toimub esmaspäeval, 27. augustil kell 17 avasõnadega projekti peakuraatorilt Bettina Knaupilt Berliinist ja Tallinna kuraatorilt Reet Varblaselt.
Seejärel toimuvad algusega kell 17:30 Mare Tralla ja kell 18 Marje Taska ** (galerii ees väljakul) performance’id.
Teisipäeval, 28. augustil kell 15 algab seminar “Balti riikide ja Venemaa feministlikeperformance’ite kaardistamine” järgevate ettekannetega: Oksana Sarkisjan (Moskva) – “Jumalaema kui feminist. Rahvalaulud ja -tantsud vene feministidelt”, Laima Kreivyte (Vilnius) ‒“Leedu feministlik performance”, Laine Kristberga (Riia) ‒ “Feministlik esteetika läti videokunstis”, Reet Varblane (Tallinn) ‒ “Nii me lõime eesti feminismi: Mare Tralla ja teised tüdrukud.”