“Prekariaadi projekt” Hobusepea galeriis

Elin Kard

Kolmapäeval, 27.01.2010 kell 17.00 avatakse Hobusepea galeriis näitus „Prekariaadi projekt“.

Slovakkia fotograafi Agata Marzecova „Prekariaadi projekt“ tegeleb hilistes kahekümnendates olevate, kultuuriväljal töötavate noorte igapäevaeluga. Mõisted prekariaat ja precariousness osutavad siin ühelt poolt ettearvamatuse ja turvatunde puudumisele, teisalt töö ja eraelu lahutamatutele seostele tema portreteeritute igapäevas.

Paindlikud töösuhted, projektipõhine sissetulek, kindlusetu eraelu, migratsioon, immigratsioon – uute mõistete ja inimeste liikumise kaardistamisviiside otsingul on sotsioloogid 2000ndate algul nende nähtuste ühisosast asunud rääkima kui eraldi klassist ehk prekariaadist. Kohalikus kontekstis kompab projekt prekariaadi mõiste tähendusvälju eesti keeles.

Agata vaatleb ja dokumenteerib protsessi osalise pilgu läbi, püüdes teadlikult eemalduda nö teise-suhtest oma töös – kaardistades oma objekte, kõneleb ta ühtlasi iseendast. Enda sõnul ongi ta teemani jõundud kunstniku eneseportree formaadi alternatiivina, andes sellele mitmekülgsema näo ning kaasates sinna rohkem hääli. Erinevate ühiskondade võrdluste kaudu, milles tema fotodokumentaali subjektid toimivad, paljastub kaasaegsete noorte igapäevaelu heitlikkus ning loomingulisus, mis esitavad küsimusi normaalsuse ja töö mõistete sisu ning valiidsuse kohta tänapäeva ühiskonnas laiemalt. „Prekariaadi projekti“ tööd on valminud kahe aasta jooksul, saades alguse majandusbuumi oludes. 2010. aasta alguses näib sotsiaalsete garantiideta igapäevaelu kõnelevat märksa suuremast inimeste ringist kaasaegses ühiskonnas.

Projekti esitlust Hobusepea galeriis saadab Hendrik Saare heliinstallatsioon, töö on Hobusepea galerii konteksti kureerinud Margaret Tali.

Pressiteate koostas Margaret Tali

Näitus jääb avatuks kuni 8.veebruarini 2010.

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.

  

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht