Nigulistes räägitakse mälestamiskunstist Tallinna kirikutes

Evelina Vedom

Pühapäeval, 21. aprillil algusega kell 14.30 kutsub Niguliste muuseum kõiki huvilisi näitusega „Ars moriendi – suremise kunst” kaasnevale loengule. Näituse kuraator ja kunstiteadlane Merike Kurisoo räägib Tallinna kirikutes asuvast varauusaegsest mälestamis- ja hauakunstist. Keskendutakse nende teoste tähendusele, kasutusele, tellijatele ja kunstnikele. Osalemine muuseumipiletiga.

Kirikud on olnud sajandeid mälestamis- ja matmispaigad. Aastasadade pikkust traditsiooni väljendavad pühakodades olevad kunstiteosed: hauaplaadid, uhked sarkofaagid, epitaafid ehk mälestuspildid ning vappepitaafid. Tallinna kirikutes leiduv varauusaegne, 16.–17. sajandi memoriaalkunst kõneleb kohalike matuse- ja mälestamistavade kõrval ka siinse linnakodanluse ja aadelkonna eneseesitlemise traditsioonidest.

Järgneb orelipooltund kell 16.00

Näitus „Ars moriendi – suremise kunst” keskendub kesk- ja varauusaegsele mälestamis-, matuse- ja surmakultuurile, pühendudes eeskätt nende teemade kajastumisele selle perioodi kirikukunstis. Väljapanek kaasab ja seletab lahti Niguliste muuseumis väljas olevaid hauaplaate, epitaafe, vappepitaafe ja teisi kirikukunsti teoseid. Matusetraditsioonide ja -riituse tavasid ja läbiviimist avavad kultuuriloolised esemed Eesti muuseumite ja kirikute kogudest.

Loengusarja viimane loeng toimub 19. mail, kui arhitektuuriajaloolane Sulev Mäeväli räägib Tallinna toomkiriku matustest ja hauatähistest.

Näitus „Ars moriendi – suremise kunst” on Niguliste muuseumis avatud 2. juunini 2013.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht