Niguliste muuseumis avaneb kesk- ja varauusaja surmakultuuri tutvustav näitus

Evelina Vedom

Reedest, 2. novembrist on Niguliste muuseumis avatud näitus „Ars moriendi. Suremise kunst”. Väljapanek keskendub kesk- ja varauusaegsele mälestamis-, matuse- ja surmakultuurile, pühendudes eeskätt nende teemade kajastumisele selle perioodi kirikukunstis. Näitusega kaasnevad loengud, kuraatori­ekskursioonid, haridusprogrammid ning kevadine filmiprogramm.

Lugupeetud ajakirjanikud! Neljapäeval, 1. novembril kl 13 tutvustavad Niguliste muuseumis (Niguliste 3, Tallinn) uut näitust kuraator Merike Kurisoo ja Niguliste muuseumi direktor Tarmo Saaret.

Näituse ajaline raamistus algab keskajast ning lõppeb 18. sajandiga, hõlmates visuaalset materjali nii katoliiklikust kui ka luterlikust ajast. Väljapanek kaasab ja seletab lahti Niguliste muuseumis väljas olevaid hauaplaate, epitaafe, vappepitaafe ja teisi sakraalkunsti teoseid.

Matusetraditsioone ja -riitusi avavad kultuuriloolised esemed keskajast 18. sajandini: kirstukaunistused, metallsargad, matuseregaaliad, mälestustrükised jpm. Näha saab ka 1678. aastal Tallinna toomkirikusse maetud Fabian von Ferseni uhket kuldbrokaadist surikuube.

Samuti näevad külastajad 17. sajandi lõpust pärinevat ligi nelja ja poole meetri pikkust gravüüri, mis kujutab Rootsi kuningas Karl X Gustavi matuseprotsessiooni. Näitusel on ka haruldane mehaaniline surmafiguur aastast 1666, mis kaunistas kunagi Narva saksa kiriku kooriruumis asunud suurt kella.

Näituse raames esitatakse filmikollaaži surma, suremise ja teispoolsuse kajastumisest Eesti ajaloolises mängufilmis. Teispoolsuse geograafiat ja surmajärgse elu sihtpunkte aitab lahti seletada Niguliste kooriruumis asuv mänguline põrandakaart. Näitusega kaasnevalt on Niguliste muuseumis avatud ka kolm varem külastajatele suletud olnud seinakäiku.

Näituse on kujundanud Liina Siib.

Eesti Kunstimuuseum tänab koostöö eest Eesti Ajaloomuuseumi, Narva Muuseumi, Pärnu Muuseumi, Tallinna Linnamuuseumi, Tallinna Ülikooli Akadeemilist Raamatukogu, EELK Tallinna Piiskoplikku Toomkogudust ja Tallinnfilmi.

Näitus „Ars moriendi. Suremise kunst” on Niguliste muuseumis avatud 2. juunini 2013.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht