Neeme Kulbok Vabaduse galeriis

Juta Kivimäe

Neljapäeval 21. juunil kell 17.00 avatakse Eesti Kunstnike Liidu Vabaduse galeriis Neeme Kulboki maalinäitus “Langev valgus”. Näitus jääb avatuks 3. juulini.

Neeme Kulboki maalikäsitlus interpreteerib tänapäevaselt 20. sajandi abstraktsionismi analüütilisemaid arengusuundi ja võimalusi. Ta liigub vabalt erinevaid maalitehnikaid  ja -laade rakendades minimalistlikust ornamentaalsest kujundlikkusest spontaanse maalilise ekspressionismini. Lai väljendusskaala võimaldab luua kõige erinevamais värvikooslustes struktuurmaale, ent autori sõnul areneb tema loomingu kujundlikkus peaaegu alati konkreetsetest loodusmotiividest.

Kulboki maalipindade meditatiivsed struktuurid kasvavad välja soojades kumavates toonides permanentselt alusmaalilt. Spontaanne esmane värvile ja intensiivsusle rajanev tulemus võib areneda lõplikuks ajuti ka väga pika perioodi jooksul.

Selgi näitusel liituvad autori tugeva eneseanalüüsiga äraatuntavalt tajutavad motiivid. Neeme Kulboki sõnul on loodusmotiive, mille juurde ta oma loomingus korduvalt pöördub. Üks neist on Kaali korrapärane kraaterjärv Saaremaal. Samuti on loomingut ja ellusuhtumist mõjutanud omaaegse õppejõu Kaljo Põllu paleoloogiline kujunditemaailm. Kulboki loomingus peegelduvad need olulised majakad eelkõige kaudsete mõjutajatena. Kaali järve korrapärane ellips on ilmunud kinnismotiivina mitmele viimastel aastatel valminud maalile.

Neeme Kulbok (1957) on lõpetanud maali eriala Eesti Kunstiakadeemias 1991. aastal. Tema õppejõududeks on olnud Enn Põldroos, Tiit Pääsuke, Ando Keskküla, Lemming Nagel ning Uno Roosvalt. Ta on esinenud isiknäitustel alates 1991. aastast ning on olnud aastaid vabakunstnik. Viimastel aastatel annab ta Kunstiakadeenia õppejõuna maalitunde erinevate erialade üliõpilastele, muuhulgas ka algajatele maalijatele.

Jaan Toomik: Neeme Kulboki poolabstraksed maalid paistavad silma tundliku värvitaju ja peene loodusetunnetusega. Tal on klassikaline maaliharidus, seetõttu on loomulik, et tema töödes võib näha süvenenud tegelemist maaliainesega. Tänapäeva kiires ja pealiskaudses maailmas on see haruldane, kuid omab järjest suuremat kaalu ning tähendust.

Vano Allsalu: Ilmselgelt on Neeme Kulboki looming allutatud päris karmile maaliainese analüüsile ja see omakorda näib seostuvat tema kui kunstniku – ja inimese – enesekuvandiga. Ning eraku mainega, mis pole mitte laest võetud. Autor on neis töödes väga tugevalt kohal, ehkki motiivid pärinevad pea eranditult ümbritsevast loodusest. Sest vaatlus toimub siin selgelt ühest punktist – ja selles punktis asub maalija ise. /   / Huvitav on seejuures, et vaatamata ilmsele ratsionaalsuse kohalolule ning hoomatavale vaimsele pürgimusele ei ole tema tööd siiski emotsioonidest vaesed. Pigem on emotsionaalsus – ja mitte ainuüksi värvide emotsionaalsus – Kulboki töödes lausa ebatavaliselt tugevalt esil.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht