Näitus „Mina, maalikunstnik Šarūnas” Kumu kunstimuuseumis

EkM

Reedest, 6. jaanuarist saab Kumu kunstimuuseumis vaadata erakordselt omanäolise Leedu kunstniku Šarūnas Sauka maale ja skulptuure. Sauka kujutab oma töödes apokalüptilise nägemuslikkusega eri ajastute ikonograafilisi võtteid kasutades tänapäeva Paabelit. Patt ja pordu, edevus ja hullus, lahing ja palveränd on vaid mõned teemadest, mille kaudu Sauka iseennast ja ümbritsevat maailma jäädvustab. „Tänapäeval on vähe neid kunstnikke, kes suudavad elustada traditsioonilist maalimislaadi sedavõrd veenvalt nagu Sauka,” ütles näituse kuraator Tamara Luuk. „Samas on ta nii Leedu kui maailma kunstis erandlik nagu kõik kunstnik-hereetikud. Tema lõputud vihjete rägastikud ühtaegu hullutavad ja hämmastavad, peletavad eemale ja tõmbavad ligi.”

1989. aastal liitus Šarūnas Sauka (s 1958 Vilniuses) Leedu kunstnikerühmitusega 24. Sauka jaoks olid rühmituse utoopilis-elitaarsed põhimõtted, nagu kommertsi ja utilitarismi vastasus ning kõrge nõudlikkus ametioskuste vastu, üks väheseid sotsiaalseid seisukohavõtte. Reeglina liigub kunstnik kristlikku ikonograafiat kasutades igavikuliste teemade polaarsuste vahel.

„Tänapäeva kunstis, kus eshatoloogiline nägemuslikkus on haruharv, on kinnismõtete ajel maailmu ehitav Sauka läbinisti alasti ja haavatav sotsiaalmeedia interpretatsioonide vastas,” ütles Tamara Luuk. „Justnagu primitiiv rafineeritud seltskonnas. Aga primitiiv flaami primitivistide raskelt ületatava kõrgtaseme tähenduses, ja siin pole talle naljalt midagi vastu panna.”

Näitus valmis koostöös Leedu kollektsionääri Edmundas Armoška ja Maldise fondiga. Väljapaneku tutvustamiseks ilmus eesti- ja ingliskeelne ajaleht.

Näitust „Mina, maalikunstnik Šarūnas” saab vaadata 29. aprillini Kumu kunstimuuseumis.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht