MeNaiset ja Toorama kontsert Tallinnas 4. veebruaril

Kadi Raudalainen

Soome ansambel MeNaiset ja Mordvamaalt pärit Toorama esinevad 4. veebruaril kell 18.00 Tallinnas Rahvusooperi Estonia kammersaalis, ühiskontserdi korraldab MTÜ Fenno-Ugria Asutus, toetavad Hõimurahvaste Programm ja Soome Suursaatkond. 

Kontserdile sissepääs maksab 50 krooni, pileti saab osta sularahas tund enne algust kohapeal. Kontserdipaika pääseb Tammsaare pargi poolsest sissepääsust, kammersaalis töötab ka puhvet. Müüakse CD-plaate.

Kontserdi keskseks teemaks on pulmakombestik. Lauldakse nii autentseid kui ka seatud ingerisoome, karjala, vepsa, setu, eesti, ersa ja mokša pulmalaule. Kogu kava raamistikuks on ühislaulud, kus kokku kõlab nais- ja meeshäälte tugevaresonantsiline heterofoonia. Kumbki ansambel esineb ka lühema oma osaga.

Soome-ugri rahvalaule laulev ansambel MeNaiset ning ersa ja mokša mitmehäälset meestelaulu harrastav Toorama on teinud koostööd juba 15 aastat, 2001. aastal andsid nad välja ühisplaadi Mastorava. MeNaiset on keskendunud peamiselt läänemeresoome pärandile, samas kui Toorama elustab Mordvamaa rahvaste vanu laule ja kombeid.  

1990date alguses Vladimir Romaškini käe all sündinud Toorama laulmisstiil on voogav, pikaldane väga intensiivse häälega. Mordvas on mitmehäälsel laulul äärmiselt suur rituaalne tähtsus, sellel on kauged sidemed setu mitmehäälse lauluga. Tallinna tulev ansambel peab end Toorama algkoosseisuks nimega Sire Toorama (Vana Toorama). 

Helsingi Sibeliuse akadeemia rahvamuusika osakonnast välja kasvanud MeNaiset tegutseb juba 17 aastat. Seitsme naise repertuaari kuuluvad nii soome-, eesti-, setu-, karjala-, ingeri- kui ka mordvakeelsed rahvalaulud ja kaasaegsed seaded.

Toorama viib Tallinnas Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia orelisaalis 5. veebruaril kella 11–14 läbi ka rahvamuusika õpitoa. Ansamblid annavad eelnevalt festivali Sibafest raames ka mitu ühiskontserti Soomes.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht