Me metamorfne tulevik Vilniuse rahvusgaleriis

Vilniuse rahvusgalerii

Vilniuse Rahvusgaleriis avatakse sel reedel kaks rahvusvahelist näitust mis on pühendatud nõukogude perioodi kunstile, arhitektuurile ja disainile 1960-1970. aastatel. Me metamorfne tulevik. Disain, tehniline esteetika ja eksperimentaalne arhitekuur Nõukogude Liidus 1960-1980 ja Moderniseerimine. Balti kunst, arhitektuur ja disain 1960.-1970. aastatel 9 detsember 2011 – 12 veebruar 2012 Näituse avamine: reedel, 9. detsembril 2011, kell 18.00 Leedu Rahvusgalerii, Konstitucijos ave 22, Vilnius, Lithuania Pressikonverents: reedel, 9. detsembril 2011, kell 11.00

*

Me metamorfne tulevik. Disain, tehniline esteetika ja eksperimentaalne arhitekuur Nõukogude Liidus 1960-1980

“Me metamorfne tulevik” uurib 1960.-1970. aastatel esile kerkinud visionäärset nõukogude arhitektuuri ja disainipraktikat, mis seadis endale eesmärgiks uue ideaalse elukeskkonna loomise. See keskkond pidi olema paindlik, kergesti muudetav ja reguleeritav vastavalt kasutaja vajadustele, toetuma uusimatele tehnoloogilistele lahendustele ning mõtestama nii ümber ka seal tegutseva inimese.

Kasvades tihti välja sotsialistliku riigi poolt toetatud uurimisinstituutidest ja keskustest, pakkusid need projektid samas alternatiivi domineerivale ehituspraktikale ja linnaplaneerimisele ning visandasid tuleviku mille keskseteks iseloomujoonteks olid transformeeritavus, ootamatus ja üllatuslikkus. Sellega kaasnes arhitekti/disaineri tegevussfääri laiendamine, nii et see nihkus sünkroonis rahvusvahelise disainimõttega üksikobjektide projekteerimiselt tervete keskkondade (ja elutegevuse) organiseerimisele.

1970. aastate keskel muutus suhtumine nii disaini kui tehnikasse ambivalentsemaks: esile kerkisid kriitilised ja kontseptuaalsed projektid mis osutasid tarbimise ning medialiseeritud ruumi pahupoolele, modernistlike ideaalide ja tehnoloogia ning tööstuse kujundatud kultuuris peituvatele vastuoludele.

Näitusel osalevad kunstnikud ja arhitektid: Māris Ārgalis, Igor Berezovski, Valdis Celms, rühmitus “Dviženie”, Aleksander Jermolaev, Tiit Kaljundi, Vjatšeslav Koleitšuk, Vitali Komar ja Aleksander Melamid, Jānis Krievs, Kaarel Kurismaa, Leonhard Lapin, Vjatšeslav Loktev, Eugenijus Miliūnas, Andrei Monastõrski, rühmitus “NER”, Lev Nussberg, Jüri Okas, Artūrs Riņķis, Sirje Runge, Juri Sobolev ja Juri Rešetnikov, Jurgis Vroblevičius.

Kuraatorid: Andres Kurg, Mari Laanemets (Eesti Kunstiakadeemia)

Kujundajad: Indrek Sirkel, Kooperative für Darstellungspolitik

Toetajad: Euroopa Nõukogu programm “Kultuur”, Eesti Kultuurkapital, Eesti Kunstiakadeemia, Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium, BTA Insurance, Re-Board powered by Lexplast, Sadolin Idea & Design

Leedu Rahvusgalerii
Konstitucijos 22, LT-08105 Vilnius
Tel.: (370 5) 2122997

www.ldm.lt, www.ndg.lt, www.muziejai.lt

Galerii avatud:

teisipäevast laupäevani 12.00–19.00

neljapäeval 13.00–20.00

pühapäeval ja riiklikule pühale eelneval päeval 12.00–17.00

Suletud esmaspäeval ja riiklikel pühadel

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht