Mats Õuna fotonäitus SEB Galeriis

Haus Galerii

Alates tänasest, 9. jaanuarist on SEB Galeriis avatud kunstnik Mats Õuna isiknäitus „Holy Sin“. Näitusel eksponeerib autor viimasel paaril aastal valminud retrostiilis aktifotosid.

Mats Õuna aktifotode stilistiliseks koodiks on “french postcard”. Kui prantsuse postkaartide ideeks oli väljakutsuvalt erootilise elamuse pakkumine, siis Mats Õuna lavastuslikes aktifotodes on erootika sublimeerunud kunstiliseks kvaliteediks. Autor tegeleb  esmajoones koloriidi, kompositsiooni, rütmi ja meeleoluga. Mats Õuna aktifotod asetuvad olemuslikult pigem klassikalise maalikunsti ja graafika kui foto valdkonda. Piltide teatraalsuse juuri tuleb otsida autori minevikust – Mats Õun on lõpetanud EKA teatrikunstnikuna.

Nii veidralt kui see ka ei kõla – Mats Õuna tööde puhul väljendub kontseptsioon selle puudumises. Kaasaja kujutavas kunstis kohustuslikuks muutunud narratiivsus sunnib aktsepteeritusele pretendeerivaid teoseid rääkima lugusid, olema sotsiaalselt tähenduslikud või võitlema-kaitsma-uurima. Kujutav kunst on liikunud suurelt osalt tekstilise meedia mängumaale, visuaalne aspekt sageli üksnes illustreerib teemakäsitlust. Silmaga tajutav ilu ja harmoonia on kvaliteetidena degradeeritud, tihti välditakse neid isegi taotluslikult. Oma loominguga sooritabki Mats Õun kompromissitu demarši illustreeritud ajakirjanduseks ja sotsiaalseks eksperimendiks muteerunud ametliku kunsti vastu.

Mats Õuna esteetilisi tõekspidamisi toidab klassikalise kunsti pärand. Liikumapanevaks jõuks on usk inimeste vajadusse eluterve visuaalse esteetika järele ning selle süvenev defitsiit tänapäeva kunstis. Näituse pealkiri Holy Sin viitab lihaliku naise kui patu semiootilise võrdkuju pühaduseks vääristamisele. Kunstniku sõnul võibki pseudoreligioossuses kupatuvale ja islamiäärmustes püherdavale maailmale vastanduvale, konfessioonidesse leigelt suhtuvale inimesele ainus püha substants olla Kunst. Selle kiriku teener on ka kõnesoleva näituse autor.

Näitus jääb avatuks kuni 10. veebruarini

SEB Galeriis
Tornimäe 2, 5. korrusel
E–R 9–17

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht