Madis Kalmet lavastab Tallinna Linnateatris „Kassirabal“

Laupäeval, 9. novembril toob Madis Kalmet Põrgulaval välja perekonnaloo tänapäeva iiri näitekirjanduse ühelt olulisemalt autorilt Marina Carrilt. Carri näidendeid on nimetatud musta huumoriga vürtsitatud tragöödiateks, kust ei puudu omad paralleelid kreeka tragöödiatega.

Ka „Kassirabal“ on osaliselt Euripidese „Medeia“ müüdil põhinev kõleda ja kummitusliku raba serval aset leidev lugu, mille värvikate tegelaste saatust voolib just nende elukeskkond. Ühest küljest müstiline tragöödia, teisalt situatsioonikoomikat ja veidraid tüüpe täis materjal annab põneva rollivõimaluse paljudele Linnateatri näitlejatele: näiteks Elisabet Reinsalu kehastab külaühiskonna outsider’it Hester Swane, Priit Võigemast traagilise armukolmnurga tekitajat Carthage Kilbridge’i, Külli Teetamm poollooma-poolinimest Kassnaist, Karl-Andreas Kalmet surnud noormehe Joseph Swane’i vaimu jne.

„Kassirabal“ esietendus 1998. aastal Iirimaal Dublinis, Abbey Theatre’is ning see oli üle pika aja esimene naisnäitekirjaniku tekst, mis leidis tee Iiri rahvusteatri lavale.

1964. aastal Tullamore’is, Iirimaal sündinud Marina Carr on auhindu võitnud ennekõike iiri maaelu kujutavate poeetiliste tragöödiate eest. Sarnaselt teistele kaasaegsetele iiri näitekirjanikele leidub tema töödes rohkesti musta huumorit ja füüsilist vägivalda. Tihtipeale käsitlevad Carri näidendid halvasti toimivaid peresuhteid, enesehävitust ja lunastust. „Kaunitaride ja koletiste lugudes huvitavad inimesi ikkagi koletised, seega on ka minu enda näidendites palju tegelasi, kes käituvad koletislikult,” rääkis Marina Carr 2012. aastal Oklahoma Ülikooli külastades Nancy Finnile antud intervjuus. „Inimsuse nime all on tehtud jubedaid asju. Kuidas seda seletada? Vähemalt läänemaailmas lükkame me kõike halba endast eemale ja ütleme, et meie küll kunagi nii ei käituks, see on täiesti mõistetamatu. Aga see kõik on ju lähtuvalt meie perspektiivist ja sõltuvalt sellest, mida me tsivilisatsiooniks peame. Idas ei pruugita meid üldse tsiviliseerituteks pidada. Kõik on suhteline. Sellele kõigele toetudes julgen väita, et meie kõigi loomuses on käituda halvasti. Samamoodi on meie kõigi loomuses käituda üleolevalt. (…) Üks kõige raskemaid ülesandeid on selle tumeda aine lahti mõtestamine.”

Näidendi on tõlkinud Anu Lamp. Lavastuse kunstnik on Jaanus Laagriküll, kellele see on esimene töö Tallinna Linnateatris. Muusikalise kujunduse teeb Peeter Konovalov (külalisena Ugalast), valguskunstnik on Priidu Adlas. Mängivad Priit Võigemast, Elisabet Reinsalu, Ursula Ratasepp, Anne Reemann, Piret Kalda, Külli Teetamm, Allan Noormets, Andres Raag, Mikk Jürjens, Karl-Andreas Kalmet, Kalju Orro, Anna Aurelia Kangur (külalisena) või Aurora Aleksandra Künnapas (külalisena).

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht