Maarjamäe lossis on tänasest avatud Kaupo Kikkase fotonäitus “Kaevur”

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

16. suureformaadilisel fotol näeme autorit lummanud kaevureid – olemuselt sadu aastaid muutumatu elukutse esindajaid.

Eesti põlevkivitööstuse ajalugu ulatub 103 aasta tagusesse aega. Selle ajaloo lahutamatuks ja väga tähtsaks osaks on põlevkivi maa alt välja toovad, maailma ühte ohtlikumat tööd tegevad mehed. Fotograaf Kaupo Kikkas kirjeldab: “Kui sattusin esimest korda maa alla kaevandusse, siis tundsin kohe, et pean siin kunagi midagi looma. Tunne, kui seisad pimedas käigus ja sinu kohal on mõõtmatud tonnid pinnast, planeedi koort, on emotsionaalselt võrreldav sukeldumise või lendamisega. Need maa-alused käigud üksi ei ole aga midagi ilma meesteta, kes neid uuristavad. Nii oli selge, et tahan luua projekti nendest meestest ning ehk kandub killuke seda erilist tunnet läbi nende ka publikuni. Mind lummavad elukutsed, mis on sadu aastaid olemuselt muutumatud. Ametid, mis on “päris”, kus on vaja jõudu ja mille resultaat on käega katsutav.”

Fotonäituse valmimist toetanud ettevõtte Viru Keemia Grupi juhatuse liikme ning Ojamaa kaevanduse juhi Margus Kottise sõnul on kaevurite väärikas ja ajalooline amet läbi aegade tekitanud huvi inimeste seas, sest maa-alune maailm jääb väga paljude jaoks tundmatuks, samas ka salapäraseks ning iga maapealse jalg sinna naljalt ei astu. Margus Kottise lisas: „Kaupo Kikkase fotod aitavad inimesteni edastada nii kaevurite maailma olemuse kui ka võlu. Oma raske tööga, mida meie mehed maa all teevad, on nad kahtlemata ära teeninud väikese kuulsuse, mida see näitus pakub.“

Eesti on hetkel maailma suurimaid põlevkivi kaevandajaid ning ainus riik maailmas, kus riigi elektrisüsteem põhineb põlevkivil. Samas on põlevkivi kaevandamine ja põlevkiviõli tootmine ühiskonnas vaidlusi tekitav teema. Nii astub näitusega dialoogi Maarjamäe lossis avatud Tallinna Ülikooli tudengite pop-up näitus fosforiidi kaevandamisest läbi ida-virumaalaste enda silmade, “Kuhu lähed, Virumaa? Fosforiit – sõber või vaenlane?, kus kõlavad nii kaevandamise poolt kui vastuhääled.

Kaupo Kikkase ringkäik näitusel toimub 30. oktoobril kell 17.00. Autor räägib näituse tagamaadest ja projekti sünnist ning samuti praegustest tegemistest. Kikkase loominguga saab lähemalt tutvuda kaupokikkas.com.

Näituse tööd on vormistatud face-mount tehnoloogias kõrgemaid galerii nõudmisi arvestades. Tööd on valmistanud Artproof.

Näitus jääb Maarjamäe lossis avatuks 25. jaanuarini 2020.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht