Maanteemuuseum otsib Eestimaa teede põrutavamat löökauku

Liina Kukk

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Eesti Maanteemuuseum kuulutab tänasest, 13. märtsist alanuks fotokonkursi „Eesti uhkeim teeauk 2013“, et leida üles ning  juhtida tähelepanu kõige silmatorkavamatele ja sõna otseses mõttes põrutavamatele teeaukudele üle Eesti. Muuseum kutsub kõiki kõiki üles pildistama oma koduümbruse või kaugema kandi teeauke ja -augukesi ning neid kaasmaalastega jagama. Parim leid eksponeeritakse muuseumi vabaõhu-näitusekeskkonnas Teeaeg.

Teede lagunemine on sama vana nähtus kui tee ise. Sadu aastaid on teekasutajad kirunud siinse maanurga põhjatuid ja auklikke teid. “Veel 50 aastat tagasi peatati Tallinna-Tartu maantee kehvematel lõikudel igal kevadel paariks nädalaks liiklemine sootuks,” meenutas muuseumi juhataja Mairo Rääsk. “Sedalaadi abinõud on meie teedelt ja linnatänavatelt tänaseks kadunud, aga igal kevadel saavad liiklejate ülisuure tähelepanu osaliseks löökaugud.”

Mis nende teede ja aukudega siis ikkagi lahti on? “Kõige lihtsamalt öeldes lagunevad teed seetõttu, et nad ei vasta seal liikuvale koormusele, millele lisandub meie kliimale iseloomulik teekatte külmumise ja sulamise tsüklilisus,” selgitas Rääsk. “Oma mõju avaldab naastrehvide massiline kasutamine ning liigne kloriidide puistamine talvisel libedusetõrjel. Samuti soodustab lagunemisprotsessi kohatine ehitamise või kasutatavate teedeehitusmaterjalide madal kvaliteet.”

Fotokonkursiga soovib muuseum fookusesse tuua teekatete lagunemise põhjused laiemalt ning selgitada nende tekkimise tagamaid. “Kuigi löökaugud on vaid üks osa teekatete paljudest kahjustustest, on need liiklejatele kõige märgatavamad, niisiis otsustasime alustada just siit,” täpsustas Rääsk.

Fotokonkurss „Eesti uhkeim teeauk 2013“ on osa maanteemuuseumi uueneva ekspositsioonikeskkonna Teeaeg teekahjustuste tüüpe ja selle põhjuseid tutvustavast väljapanekust, mis avatakse külastajaile 1. mail 2013. a. Nii lisandub muuseumi ekspositsiooni teekatte lagunemise põhjusi lahti seletav multifilm ning lisavahendite abil saavad külastajad lähemalt uurida erinevate kahjustuste mõju ja tagajärgi.

Võistlustöid saab üles laadida kuni 12. aprillini 2013 Eesti Maanteemuuseumi Facebooki fännilehele või saata e-posti teel aadressile augukonkurss@mnt.ee. Konkursi tingimustega saab samuti tutvuda muuseumi Facebooki lehel.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht