Maailmafilmi festivali eel avanev näitus tutvustab nõukogudeaegset hipikultuuri

Reimo Rehkli

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Multidistsiplinaarne näitus „Nõukogude lillelapsed: 70ndate psühhedeelne underground“ dokumenteerib ja analüüsib mitteametlikku noortekultuuri ning esitleb alternatiivset Eesti mõttelugu, keskendudes hipiliikumise ilmingutele Nõukogude Eestis. Näitus on avatud Eesti Rahva Muuseumi näitusemajas (J. Kuperjanovi 9, Tartu) 15.3.–4.9.2013.

Hipiliikumine Nõukogude Eestis ei olnud selgepiiriline nähtus, vaid pigem ajastupõhine vool, plahvatuslik noortekultuur, milles väljenduv elutunnetus võis ühendada nii hulkurit kui akadeemikut. Nõukogude võimule piisas aga pelgalt hipilikust riietusstiilist, pikkadest juustest või liiga heast rokk-kontserdist, et näha selles režiimi õõnestavat poliitilist ohtu. Kuid mida jaburam tegelikkus, seda fanaatilisemaks kujunes nõukogude lillerahvas. Karmide reeglite ja repressioonide varjus kujundati oma maailm, mille sümboolse väljenduse kaudu vastanduti domineerivale korrale.

Oma käsitlusse oleme haaranud laiemalt ka Eesti muusika-, kunsti- ja kirjandusinimesi, kes ignoreerisid ametlikku sotsialistlikku käitumiskoodi või tegutsesid sellele vastupidiselt. Näitusel saavad teiste hulgas sõna näiteks rokitaat Riho Baumann, kirjanikud Ave Alavainu ja Johnny B Isotamm, rändurhipi Babai e. Aare Loit, kirjanik Vladimir Wiedemann, legendaarne rätsephipi ja kollektsionäär Aleksandr Dormidontov, kunstnikud Neeme Lall ja Enn Tegova, kirjanik ja muusik Aleksander Müller, luuletaja ja elukunstnik Päärn Hint, muusik Paap Kõlar, toimetaja Jaakko Hallas, Tartu õdus vaim Peti.

Iseseisvast algatusest täiendada ERMi kogusid materjaliga Eesti hipipõlvkonnast videointervjuude näol, kujunes välja mahukas mälu- ja popkultuuriuurimuslik projekt, mille esimene etapp on see multidistsiplinaarne näitus.

Täname kõiki, kes panustasid oma mälestusesemete, fotode ja lugudega ning tegid selle näituse võimalikuks.

Näituse avamise info: http://www.erm.ee/et/kylasta/Naitusemaja/Yritused/274

Lisainfo: www.hipid.ee

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht