Luuleõhtu Arto Lappi ja Jaan Kaplinski seltsis

Tampere Maja

Arto Lappi ja Jaan Kaplinski esinevad Tampere Maja keldriklubis kolmapäeval, 7.4.2010 algusega kell 18. Möödunud sügisel viibis Arto Lappi Tampere-Tartu kirjanikevahetusprogrammi raames mõned nädalad Tartus. Sügise hämarad päevad möödusid tal Jaani Kaplinski ingliskeelset luulet tõlkides – Kaplinski „I am the spring in Tartu“ ilmus esmakordselt Kanadas aastal 1991. Soomekeelne kogu „Olen kevät Tartossa ja muita runoja“ ilmub suve hakul Soomes.

 

Tampere Maja kolmapäevasel kirjandusõhtul kohtub Arto Lappi Jaan Kaplinskiga. Loetakse luulet, aetakse juttu.

Tampere linnast pärit soome luuletaja Arto Lappi (s. 1966) kirjutab jaapani stiilis tankasid ja haikusid. Lisaks on ta tõlkinud jaapani luulet. Arto Lappi ütleb ise oma luule kohta, et ta luuletab lähtudes jaapani tanka- ja haikuvormidest. Palju mõjutusi on kirjanik saanud ka hiina luuletraditsioonist. Soomlasena kasutab Lappi oma luules loomulikult palju Soome loodusmotiive ning seetõttu on tema luuletused maalähedased ja kergesti mõistetavad.

Antikvariaadis raamatumüüjana töötav Lappi peab luuletamist enda jaoks kõige loomulikumaks eneseväljendusviisiks. Nii nagu Arto Lappi otsib oma luules kaotatud loodust, katsub ta ka elada loodust austades, maalähedaselt. Ta jookseb, käib matkadel, viibib looduses. Tähelepanekud loodusest kanduvad üle luuleridadesse. „Minu arvates on igasugune eluvorm hinnaline ja kaitsmist väärt“, ütleb ta. „Inimene on samal pulgal kui kärbes või tigu“. (Aviisi 8/2003).

Arto Lappi esimene luulekogu „Ei perhonen siivistään tiedä“ (Liblikas ei tunne oma tiibu) anti välja aastal 2001, kui luuletaja oli 35-aastane. Pärast seda on tema sulest ilmunud neli oma luulekogu ja lisaks tõlgitud luulet:

Kukko puussa (Kukk puu otsas), 2002

Oravan portaat (Orava trepp), 2004

Harakan paja (Haraka töökoda), 2007

Lumiputous (Lumelaviin), 2009

Tõlkeid:

Kevätsateiden aika, japanilaista tankarunoutta (Kevadvihmade aeg. Jaapani tankaluuletusi), 2005

Jack Kerouac: haikujen kirja (Jack Kerouac: haikude raamat), 2006

Lappi on pälvinud mitmeid kirjandusauhindu, näiteks Tampere linna loomingulise kirjandusliku töö auhinnad aastatel 2003, 2005 ja 2008, lisaks Kaarina linna korraldatud „Runo-Kaarina“ luulekoguvõistluse võidu aastal 2001 ja ajalehe City „Linna parim luuletaja 2003“ nimetuse.

Olete kõik teretulnud kuulama ja küsimusi esitama! Sissepääs tasuta.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht