Lilltikandiga kaisukarud ja esiemade kirivööd Harjumaa Muuseumis

Harjumaa Muuseum

Harjumaa Muuseumis juhatavad kultuuripärandi aasta sisse kaks eesti rahvuslikku tekstiili esindavat näitust. Täna, 7. veebruaril avatakse tekstiilikunstnik Lembe Maria Sihvre näitus „Sellised Karused Lood“ ja alates järgmise nädala lõpust saab vaadata näitust „Kirju korjama! Esiemade kirivöösid erakogudest“. Mõlemad ühendavad erinevaid põlvkondi ning nende loomingut ning annavad inspiratsiooni ilu märkamiseks, loomiseks ja hoidmiseks.

Lembe-Maria Sihvre sai punaste lilltikandiga karude jaoks inspiratsiooni oma uurimistööd kirjutades. Keilas elavale kunstnikule on mänguasjade meisterdamine nii elustiil kui ka elukutse ning armastuse rahvakunsti vastu sai ta Kaljo Põllo korraldatud Tallinna Kunstiülikooli ekspeditsioonidelt. Oma loomingu eest pälvis Lembe Maria Sihvre 2009. aastal Eesti Kultuurkapitali rahvakultuuri aastapreemia ja 2011. aastal Soome Mänguasjameistrite konkursi  peapreemia.

Kunstniku juhendamisel saavad huvilised Harjumaa Muuseumis 9. märtsil kell 11 endale meelepärase karu ise valmis õmmelda.

Näitusele „Kirju korjama! Esiemade kirivöösid erakogudest“ on hoolikad pärandihoidjad oma erakogudest välja toonud üle 60 vöö ja punutud paela, mida varem pole eksponeeritud. On paar rariteeti, mis on kootud arvatavalt 19. sajandi I poolel. Pärit on vööd ja paelad Lääne‑Harjumaalt Vihterpalust, Änglemast ja Vilivallast. Enamiku tegijadki on teada – praeguste omanike vanaemad ja vaaremad. Lisaks on välja pandud ka kudumiseks vajalikud harukordselt käepärased vanad tööriistad.

Tänuväärsed pärandihoidjad ja lahked näituse teokssaamisele kaasaaitajad on Eve Jakobson, Linda Viia, Ene Nordström ja Helen Kooviste. Osaliselt on kogud kirjeldatud ja mustri- ning kudumisskeemidki vöödele juurde lisatud.

Näitusel tehakse ka tagasivaade 2012. aasta jaanuarist septembrini Harjumaa Muuseumis toimunud kirivöö kudumise ja taimedega värvimise õpitubadele, mida juhendas käsitöömeister Eve Jakobson. Näituse valmimist toetas Eesti Kultuurkapitali Harjumaa ekspertgrupp.

Näitus „Sellised Karused Lood“ jääb Harjumaa Muuseumis avatuks kuni 14. aprillini ja „Kirju korjama! Esiemade kirivöösid erakogudest“ kuni 28. aprillini.

Info näituste kohta pikemalt http://www.hmk.ee/news.php#kirjad

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht