Liina Siib Linnagaleriis

Anders Härm

Liina Siibi videoinstallatsioon "Gimme Danger" avatakse Tallinna Linnagaleriis kolmapäeval, 21. aprillil kell 18.00. Saladuslikkus ja halvaendelisus saadab ohtu ignoreeriva kunstniku “flaneriid” kummitava taagaga linnaruumis – endistes avaliku hukkamise kohtades; tänavatel, kus on toime pandud mõrv; lihakarnide ja vanglate läheduses, inimtühjades parkides jms. Negatiivne varjund annab sageli muidu mittemidagiütlevale kohale uue tähenduse – see muutub kohaks, kus midagi on juba toimunud või hakkab toimuma. Uitajast saab amatöörist detektiiv/meedium, kelle pilk seikleb otsides paiga mornile morfoloogiale vastavaid “morfeeme-kujutisi”. Õõvastav ja ohtlik koht võib samas olla lummav ja külgetõmbav.

Peamiselt Tallinnas ja Londonis vägivallaga seotud kohtades ülesvõetud videokaadrid püüavad konstrueerida hirmu ruumi kujutist ja testida kohtade halvaendelisust ning nende võimet äratada kriminaalseid fantaasiaid. Töödesse on põimitud filmide “Peeping Tom” ja “Blow Up” võttekohad Belgravias ja Maryoni pargis Londonis. Kas on olemas kriminaalne fotogeenilisus, kas kunagi toimepandud kuritegu või vägivald jääb pidama koha mälusse, arvestades, et koht kestab kauem kui inimesed?
Teame, et hirm on ruumiline, sotsiaalselt konstrueeritud ja soopõhine – naiste ja meeste hirmul on erineva suurusega silmad. Naistesse on istutatud maast-madalast ettevaatlikkust ja ”tervet mõistust” hoidumaks ohtlikest paikadest linnaruumis, mille eiramisel võiksid olla fataalsed tagajärjed. Soome uurija Hille Koskela on väitnud, et “kuriteohirm moonutab pidevalt naiste ruumilist reaalsust”. Ometi kõneleb statistika, et tänaval rünnatakse enam mehi ja kodus naisi.

Galeriis püütakse tekitada lavaline tupikefekt, et vaatajal oleks võimalus siseneda stseeni, seista kujuteldaval tänaval või pargis ja päästa valla oma fantaasiad.

Näituse ajal toimub Linnagaleriis debatt hirmu ruumilisuse ja soopõhisuse teemal eesmärgiga leida  (visuaalseid) praktikaid, mille kaudu teadvustada teisi võimalikke positsioone linnaruumis kui ohvri ja marginaali oma. Toimumise aeg 2. mai kell 18.00
 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht