Kutse näituse SISU JA VORM I avamisele ETDM-is

ETDM

SISU JA VORM I
Kaasaegne Eesti graafiline disain 2001–2011

21.04.-27.06.2012

Avamine 20. aprillil kell 17.00

Näitusel “Sisu ja vorm I – kaasaegne Eesti graafiline disain 2001–2011” eksponeeritakse peamiselt kultuurivaldkonnas tegutsevate uue põlvkonna Eesti graafiliste disainerite loomingut. Need on hetkel aktiivsed vabakutselised graafilised disainerid, kes sündisid 1980. aastatel, kasvasid üles 1990. aastatel ning alustasid professionaalset karjääri uuel sajandil. See on esimene disainerite põlvkond Eestis, kes omandas erialase hariduse muuhulgas ka välismaal.

Näituse pealkiri parafraseerib 1960. aastate lõpus algatatud näituste seeriat “Ruum ja vorm”, kus tutvustati vaatajale uusi vormilahendusi, tehti nähtavaks disaini roll igapäevaelu korrastamisel ning käsitleti küsimust, kellele ja milleks luua.

Sarnaselt toonastele noortele disaineritele tegeleb uus Eesti kujundajate põlvkond lisaks vormi- ja stiiliküsimustele kujundamisega kaasnevate sisuliste probleemidega – mida ning kuidas disainida ja kas üldse disainida. Sama palju kui tehakse tööd klientidele, algatatakse projekte ise, hoidutakse agentuuripõhisest reklaamitööst ning keskendutakse pigem kultuuri-, sotsiaal- ja harivatele projektidele.

Kui “Ruum ja vorm” oli suunatud keskkonna kaunistamisele keset stereotüüpset ehitamist ja kaupu, siis näitusel eksponeeritud disainerite looming ei vastandu mitte niivõrd standardiseerimisele vaid seisab vastu turuloogika domineerimisele ja sellega kaasnevatele disaineri tööd dikteerivatele mehhanismidele.

Näitusel saab näha viimase kümnendi jooksul valminud plakateid, raamatuid, brošüüre, flaiereid, veebilehekülgi, makrograafikat, illustratsioone, kirjatüüpe, filme, animatsioone, installatsioone, rulalaudu, t-särke, postkaarte, infograafikat.

Väljapanekust ilmub mahukas kataloog, milles analüüsitakse näitusel olevaid kujundustöid pikemalt, seletatakse nende valmimise protsessi ning paigutatakse neid laiemasse kultuurilisse konteksti. Kataloogi esitletakse ETDMis 15. juunil 2012, kell 17.

Näitusel osalevad:
Ranno Ait, Tuuli Aule, Keit Ein, Jaan Evart, Mikk Heinsoo, Jaak Kaevats, Johan Kallas, Risto Kalmre, Elisabeth Klement, Anton Koovit, Fred Kotkas, Ott Metusala, Margo Niit, Katja Novitskova, Kaarel Nõmmik, Laura Pappa, Ronald Pihlapson, Koit Randmäe, Rene Rebane, Indrek Sirkel, Timo Rohula, Triin Tamm, Toom Tragel, Jan Tomson, Mihkel Virkus, Epp Õlekõrs.

Näitusega kaasneb ürituste programm:
— 21. ja 22. aprillil, kell 11–18 on muuseumis avatud Liikuv Raamatupood Asterisk*, kust saab osta värskeid kunsti- ning disainitrükiseid kodumaalt ja mujalt.

— 23. aprillil toimub ETDM-is loengupäev, kus mitmed näitusel osalevad disainerid räägivad oma töödest lähemalt. Loengupäevale saab registreerida aadressil:kai@etdm.ee

— 26. ja 27. mail, kell 12 näitust tutvustav ringkäik kõigile huvilistele.

— 26. ja 27. mail kell 12-14 toimub graafilise disaini töötuba lastele, kus juhendajateks on disainerid. Eelregistreerimine aadressil: haridus@etdm.ee

— 28. mail Vanalinna päevade raames kell 12-18 lastele graafilise disaini töötuba, osavõtt tasuta. Kell 16 näitust tutvustav ringkäik.

— 15. juunil kell 17 näituse kataloogi esitlus

Näituse kuraator on Indrek Sirkel

Kujundajad Neeme Külm ja Ralf Lõoke.

Näituse korraldavad Kirjastus Lugemik ning Eesti Kunstiakadeemia graafilise disaini osakond.

Näitust toetavad Eesti Kultuurkapital, Eesti Kunstiakadeemia, Antalis, Tallinna Raamatutrükikoda, Moe Viin 1886

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht