Kumus räägitakse ühe-euro kolmapäeval nüüdiskunsti säilitamise võimalustest

Ele Pajula

Kolmapäeval, 14. novembril kell 18 kutsub Kumu kunstimuuseum kõiki kunstihuvilisi sarja „Pikad kolmapäevad Kadriorus” raames näitusele „Eesti kunstiskeenede arheoloogia ja tulevik”. Ekskursioonil räägivad näituse ühe osa kuraator Hilkka Hiiop ja üks näituse fookuses olevaid autoreid, Erki Kasemets, nüüdiskunsti säilitamisest muuseumi ja kunstniku perspektiivist. Näitust tervikuna tutvustab kunstiteadlane Marie Vellevoog. Samal päeval saab Kumu ja Kadrioru kunstimuuseumi ning Mikkeli, Adamson-Ericu ja Niguliste muuseumi külastada ühe euro eest.

„Mida tähendab nüüdiskunsti kogumine ja säilitamine, kui kunst on sageli tehtud efemeersetest materjalidest – toiduained, taimed jms – ning selle tähendusväljad ei pruugi olla alati ja üksnes seotud füüsiliselt säilitatava objektiga?” küsib näituse ühe osa kuraator ja Eesti Kunstimuuseumi kaasaegse kunsti konservaator-restauraator Hilkka Hiiop. „Kui paljud näitusekülastajad mõtlevad selle peale, et näiteks Kumu maa-alustes fondides hoiustatakse ja säilitatakse tulevastele põlvedele valikut sellest samast kaasaegsest kunstist?”

Näitus „Nüüdiskunst muuseumis: kuidas säilitada mittesäilivat?” räägibki nendest probleemidest, kaasates muuseumispetsialistide kõrval video vahendusel diskussiooni kunstnikud, kes diskuteerivad oma loomingu säilitamisvõimaluste üle ning avavad oma loomeprotsessi tehnilisi ja kontseptuaalseid tagamaid. Väljapaneku mentaalseks nurgakiviks on Hilkka Hiiopi doktoritöö kaasaegse kunsti restaureerimise problemaatikast. Külastajate küsimustele vastab sel õhtul ka kunstnik Erki Kasemets, kelle kümnetest tuhandetest jäätmeproduktidest koosnev looming on eesti nüüdiskunsti üks kujukamaid näiteid lõputult akumuleeruvast „prügist”.

Kumu kunstimuuseumi näitus „Eesti kunstiskeenede arheoloogia ja tulevik” tutvustab eesti nüüdiskunsti maastiku subkultuure, võttes vaatluse alla Eesti eri paigus, ajal ja situatsioonides tekkinud mõtteliste kunstikoosluste tegevuse.

Üritus toimub publikuprogrammi „Pikad kolmapäevad Kadriorus” raames, mis kestab Eesti Kunstimuuseumi Kadriorus asuvates muuseumides 2012. aasta oktoobrist 2013. aasta aprillini, kui Mikkeli muuseum ja Kumu kunstimuuseum on kolmapäeviti avatud kuni kella 20.00.

Eesti Kunstimuuseum soovib külastajatele pakkuda võimalust nautida oma muuseumides vahetuvaid näitusi taskukohase hinnaga. Üheeurone muuseumipilet tagab sissepääsu kõigile vastavas muuseumis avatud näitustele ja sel päeval toimuvatele üritustele.

Kumu kunstimuuseumis on hetkel avatud näitused „Geomeetriline inimene. Eesti Kunstnikkude Rühm ja 1920.–1930. aastate kunstiuuendus”, „Mood ja külm sõda”, „IRWIN. Konteksti loomine”, „Avo Keerend ja Evi Tihemets. Värv eesti graafikas”, Mikkeli muuseumis näitus „Kellade aeg. Ajaloolised kellad Eesti kogudest”, Niguliste muuseumis näitus „Ars moriendi – suremise kunst” ning Adamson-Ericu muuseumis näitus „Mare Vint. Joonistused läbi viie aastakümne”. Kadrioru kunstimuuseum on remondi tõttu suletud 2012. aasta lõpuni.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht