Kumus kõneldakse minikleidi ajaloost

Evelina Vedom

Kolmapäeval, 12. detsembril kell 18 kutsub Kumu kunstimuuseum kõiki huvilisi ekskursioonile „Minikleit” näitusel „Mood ja külm sõda” kuraator Eha Komissarovi juhtimisel. Ringkäigul räägitakse minikleidi ajaloost ja tulevikust ning heidetakse kiire pilk geomeetrilise kunsti triumfile 1960. aastate teisel poolel. Osalemine muuseumipiletiga.

„1964. aastal võtsid minimoe üksteisest sõltumatult kasutusele inglanna Mary Quant ja prantsuse moekunstnik André Courrčges, kellega liitus kohe hulga nimesid,” ütles näituse kuraator Eha Komissarov. „Disainiäri omanikuna Londoni King’s Roadil tegi Mary Quant minimoe kuulsaks ning André Courrčges lisas sellele futuristlikku glamuuri ja kosmose salapära, mis assotseerus inimese esimeste sammudega Kuul. Paari aasta pärast valitses minimood kogu maailmas ja Eesti NSVs hoolitses selle leviku eest ajakiri Siluett.”

Mary Quant oli ka uue tegumoe nime autor – kleidimood ristiti Briti automargi Mini järgi, mida Londonis kõik armastasid. Üks uue moe enamtuntud taustategureid on ka 1960. aastate kõrgtehnoloogia, mille abil sai suhteliselt odavalt toota tihedat riidekangast, millist lühike mood hädasti vajas. 1960. aastate algul tulid kasutusele ka kuulsad beebipillid, mis andsid tõuke sensuaalsuse suurenemisele kultuuris.

Minimood on kasutusel tänapäevani. Näitusel „Mood ja külm sõda” saab näha üht André Courrčgesi moedisaini näidet ning fotosid teemal kosmos ja mood.

1950.–1970. aastate Lääne moedisaini klassika saavutusi vahendavad näitusel „Mood ja külm sõda” Brüsseli Kostüümi- ja Pitsimuuseum ning Pariisi moemajade juures mannekeenina tegutsenud Soome tippmodell Carita Järvinen, tuues Eesti vaatajani Diori, Chaneli, Yves Saint Laurenti, Courrčgesi, Nina Ricci jt tuntumate moemajade loomingut. Soome mõju Eesti NSV tänavamoele tutvustab Heinola Muuseum.

Eesti Ajaloomuuseumi ja erakogude kaasabil esitatakse näitusel originaalset Eesti disainerimoodi ja näiteid ajajärgu riietumistavadest. Moekavandid ja fotod pärinevad peamiselt Tallinna Linnaarhiivist. Põneva sissevaate ajastusse pakuvad dokumentaalfilmid Moskva Filmi- ja Fotoarhiivist, USA Rahvusarhiivist, Eesti Rahvusringhäälingust ja Eesti Filmiarhiivist.

Eesti Kunstimuuseum tänab koostöö eest näituse toetajaid: Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Baltika Group, Ivo Nikkolo, Tallinna Kaubamaja, LAWIN, ajakiri Mood, Ameerika Suursaatkond Tallinnas ja BLRT Grupp, Liviko, Eesti Rahvusringhääling.

Näitus „Mood ja külm sõda” on Kumu kunstimuuseumis avatud 20. jaanuarini 2013.

Ekskursioon toimub publikuprogrammi „Pikad kolmapäevad Kadriorus” raames, mis kestab Eesti Kunstimuuseumi Kadriorus asuvates muuseumides 2012. aasta oktoobrist 2013. aasta aprillini, kui Mikkeli muuseum ja Kumu kunstimuuseum on kolmapäeviti avatud kuni 20.00. Kadrioru kunstimuuseum on remondi tõttu suletud.

Üritused toimuvad:

Iga kuu 1. kolmapäeval Mikkeli muuseumis

Iga kuu 2. ,3. ja 4. kolmapäeval Kumu kunstimuuseumis

Lisainfo:

www.kumu.ee

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht