Kumus avaneb Hollandi ja Belgia romantismiajastu kunsti näitus

Evelina Vedom

Reedest, 4. maist on Kumu kunstimuuseumis avatud näitus „Romantiku pilguga. Hollandi ja Belgia 19. sajandi maalikunst Jef Rademakersi kogust”. Näitusel eksponeeritud 70 maali annavad suurepärase ettekujutuse peaaegu kõigist 19. sajandil viljeldud kunstižanritest, sisaldades olustikupilte, linnavaateid, meremaale, portreid ja salapäraseid kuuvalgusmaastikke. Näitusega kaasneb eesti- ja ingliskeelne ajaleht.

Ajakirjanikele tutvustavad näitust „Romantiku pilguga. Hollandi ja Belgia 19. sajandi maalikunst Jef Rademakersi kogust” neljapäeval, 3. mail kell 13 Kumu suures saalis kollektsionäär Jef Rademakers, näituse kuraator Tiina Abel ja Kumu kunstimuuseumi direktor Anu Liivak. Kohal viibib ka Tema Eksellents Hollandi Kuningriigi Suursaadik Maurits R. Jochems.

Belgias elava kollektsionääri Jef Rademakersi kogusse kuuluvaid maale on eksponeeritud Riiklikus Ermitaažis Peterburis, Gemeentemuseumis Haagis, Koekkoek-Hausis Kleves jm.

Endise teleprodutsendi Jef Rademakersi maalikollektsiooni kuulub üle 100 teose, mille on loonud Hollandi ja Belgia kunstnikud aastatel 1806–1870. Lõviosa nendest maalidest pärineb ajavahemikust 1840–1855, mil romantiline loodustõlgendus põimus Napoleoni sõdadele järgnenud biidermeierajastu kodukollet ja perekonda armastava elustiiliga. Rademakersi kogus on silmapaistvalt hästi esindatud Basile de Loose, Bart van Hove, Barend Cornelis Koekkoeki ja tema õpilaste, Jacob Abelsi, Andreas Schelfhouti, Petrus van Schendeli jpt looming.

Jef Rademakers sündis 1949. aastal Hollandi ja Belgia piiri ääres katoliiklikus peres. 1960.–1980. aastatel produtseeris Rademakers mitmeid Hollandi televisiooni programme, eriti menukaks kujunes saade „Klassikaaslased”.

Esimese tähelepanuväärse maali ostis Jef Rademakers 20 aastat tagasi Pariisis soliidselt inglise kunstikaupmehelt Sellest ajast alates on kollektsionäär omandanud teoseid kõikjalt, kus need on kunstiturule ilmunud: loomulikult Hollandist ja Belgiast, aga ka Inglismaalt, Ameerika Ühendriikidest, Prantsusmaalt, Saksamaalt, Itaaliast ja Austriast. Seejuures on Rademakers piirdunud vaid Madalmaade kunstiruumiga, mida ta sünnipära tõttu hästi tunneb ja mõistab.

Näitust „Romantiku pilguga. Hollandi ja Belgia 19. sajandi maalikunst Jef Rademakersi kogust” saab vaadata 26. augustini 2012 Kumu kunstimuuseumis.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht