Kristin Kalamees Tallinna Linnagaleriis

Reet Varblane

SA Tallinna Kunstihoone Fond teatab, et kolmapäeval, 6. jaanuaril kell 18 avatakse Tallinna Linnagaleriis Kristin Kalamehe näitus „Uued inimesed / New People”. Näitus on avatud kuni 24. 01. 2010.

Kristin Kalamehe Linnagalerii näitus pidi esialgsete plaanide kohaselt olema möödunud aasta algul ning käsitlema kunstniku tulevast emakssaamist, nüüdseks on see edasi arenenud ja tõlgendab emarolli.
„Uued inimesed” on autobiograafiline projekt, sest nii nagu Kristin Kalamees ise on väljendanud „avavad sellised asjad ka kunstnikule teistsuguseid teadvuse uksi”. Kuid see, nagu ka varasemad Kristin Kalamehe projektid, kas siis üksi või mitmekesi koos tehtud, ei põhine pelgalt tema oma kogemusele, ei dokumenteeri emaksolemise aega. Kunstnik ei mõtiskle mitte ainult vastsündinute, uute inimeste üle, vaid ka nende tingimuste üle, kuhu vastsündinud satuvad. Kuid „Uued inimesed” ei ole otseselt sotsiaalpoliitiline praegust sootsiumit kriitiliselt lahkav projekt, Kristin Kalameest on pigem huvitanud uute inimeste ümber loodud psühholoogiline atmosfäär olgu siis indigo-, kristall- või mingite muude konstruktsioonide näol.

Väljapanek koosneb neljast installatsioonist, kõigis neid on oma osa nii videol ehk siis uue inimese vahetul kohalolekul kui uut inimest iseloomustavatel objektidel.

Kristin Kalamees kommenteerib ise oma väljapanekut:

„Meie hulka sünnivad uued inimesed. Meie oleme neile väravaks ühest dimensioonist teise. Meie, olemasolevate, eelkäivate ülesandeks on lasta uued siia ja panna neid tähele. Märgata, et nad on teistsugused. Näha, et neis on eos olemas tarkus, mida eelkäijad on taga ajanud põlvkondade kaupa. Rõõmustada selle üle.

Kõik viljastamis- ja viljastumisvõimelised olendid kannavad endas väravat ja lasevad enda kaudu siia aegruumi uusi väravakandjaid. Ajal, mil rasestumine ja sündimine on suurepäraselt reguleeritavad, on raske mõista, kas ja kui palju siia saabuvad hinged ise meid välja valivad. Ja kui me oleme väravana toiminud, kas me saame päriselt aru, kes meie kaudu siia tuli?

Nimetatagu neid indigo-, kristall- või lihtsalt lasteks – neid sünnib siia just praegu. Nad on kohal, et me kõik saaks siseneda järgmisele astmele.

Meie asi on uusi näha. Meil on see võimalus, sest veel oleme me siin koos. Juhuu!”

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht