Krista Leesi „Tuba“ Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

TUBA. KRISTA LEESI
26.10.2019-05.01.2020

25. oktoobril avatakse Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis järjekordne näitus sarjast TUBA.
Näitustesarja „Tuba“ seekordseks kunstnikuks on kutsutud Krista Leesi. Muuseum alustas sarjaga möödunud aastal eesmärgiga kutsuda kaasaegseid kunstnikke ja disainereid suhestuma oma kogudega, argikeskkonda moel või teisel kujundanud esemelise materjaliga. Projekti käigus valmivad installatiivsed keskkonnad, mis põhinevad muuseumikogudest pärineval impulsil ning mida täiendavad kunstniku valitud materjalid ja märksõnad.
„Kui muuseumilt tuli ettepanek teha kogudest lähtuv näitus, olin just otsimas võimalust oma värskelt disainitud mööblikanga kasutamiseks ka tegelikkuses. Muuseum pakkus ühe võimalusena kanga kasutamiseks välja restaureerimist vajava diivani, mööblivabrikus Standard toodetud mudel M-222, autor Are Kala. Sellega oli heeringatega – herringbone (eestikeelne kangatüübi nimetus kalasaba) – kanga kasutamine otsustatud. Lendorav pääses kangale tänu visuaalsele sarnasusele pepitamustrilise kangaga (pepita ruut, tuntud ka kui hanejalaruut),“ selgitab Krista Leesi.
Tutvudes kogudega muuseumide infosüsteemis MuIS, jäid kunstnikule kohe alguses silma Amandus Adamsoni puitehistöö, maalikunstnik Karl Pärsimäe robustne, arhailine painutatud puidust tugitool, Arseni Mölderi 1960. aastate algusest pärit dekoratiivsed puidust linnuskulptuurid. Sealt sai alguse huvi eheda, argikeskkonnas traditsiooniliselt juba laialt kasutust leidnud puitmaterjali ja selle erinevate käsitluste vastu.
Projektile „Tuba“ uute teoste loomiseks pakkus Leesile inspiratsiooni muuseumi ümbritsev väline keskkond, aga ka igapäevane elu aastal 2019. Tähelepanu pälvisid veel sarnaste motiivide ja tehnikate kasutamine erinevate autorite loometöös läbi aegade. Nii on kunstnik enda ideede põhjal kokku seatud tuppa kaasanud veel näiteks Tamara Vaskova, Mall Tombergi, Minni Patuse, aga ka Anton Kooviti, Nils Hinti jpt teoseid. Krista Leesi koondatud materjalil aastatest 1870 kuni 2019 põhinev „Tuba“ on intrigeeriv eklektiline kooslus, mis annab aimu, et oodatakse külalisi ja tuleb meeldiv koosviibimine.
Krista Leesi on tekstiilidisainer ja -kunstnik, kellel lisaks omanäolisele tekstiilikunsti praktikale on ka pikaajaline õpetamise kogemus Eesti Kunstiakadeemias. Oma kontseptuaalse loominguga eristub ta tekstiilikunsti maastikul selgelt, olles ühtlasi keele mitmetähenduslikkuse uurija (raamatu “tekkSTIILIkunsti SÕNAraamat“ autor). Ta lõpetas 1993. aastal Eesti Kunstiakadeemia, on osalenud arvukatel grupi- ja ühisnäitustel aastast 1992 nii Eestis kui ka mitmetes välisriikides, tema esimene isikunäitus toimus 1999. aastal. Leesi on samaaegselt tegelenud nii teravmeelse unikaalloomingu kui ka praktiliste väikeseeriatega. Ta on võitnud mitmeid konkursse, sealhulgas ka selleaastase Eesti Posti jõulumargi konkursi. Mitmed tema teosed kuuluvad Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi kogusse. Lisaks võib Leesi töid näha Hiina Rahvusliku Siidi Muuseumi (Hangzhou, Hiina), Contextile Contemporary Textile Art Bienniali (Guimaraes, Portugal) ning World Textile Arti (Miami, Florida, USA) kogudes. www.kristaleesi.ee

Näituse graafiline kujundus: Leesi Prunsvelt Disain
Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.
Tänu: Heino Prunsvelt, Leelo Leesi, Mari-Leen Leesi, Aivi Valliste, Kati Sihvre, Tekero OÜ, Serireklaam OÜ, Pixmill Estonia OÜ, I.D. Kangas OÜ, Ruffler OÜ, Tondi Mööbel OÜ, Aledan OÜ
Näituse avamine toimub reedel, 25. oktoobril kell 17.00.
Kell 17.30 musitseerib Mihkel Kleis.

Näitus jääb avatuks 5. jaanuarini 2020.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht