Kolmapäeval, 12. detsembril 2012 kell 12.00 Uue Kunsti Muuseumis

Uue Kunsti Muuseum

HING SEES. Eesti Nukufilmi nukud
Näituse avamine

Uue Kunsti Muuseumis avatakse 12. detsembril kell 12 Eesti Nukufilmi ajalugu tutvustav näitus „Hing sees“. Näitus valmis Nukufilmi 50-ndaks juubeliks ning seda eksponeeritakse Eesti Film 100 puhul. Näitus annab põgusa ülevaate Nukufilmi stuudio tegevusest ja senisest loomingust. Eksponeeritud on valik Nukufilmi tuntumatest ja põnevamatest nukkudest, ühtekokku on väljas ligi 100 nukku erinevatest filmidest.

Animeeritud film on meie kohalikus kultuuris mänginud olulist rolli. Eestlaste jaoks võib kõlada see väikese üllatusena, et paljud Eestis valmistatud animatsioonid, nii nuku- kui joonisfilmid, on laias maailmas ühed parimate seast. Meie loomingut iseloomustavad kooslus sürrealistlikust vaimukusest ja eesti rahvaluule lapselikust süütusest, ning selle professionaalne visualiseering ongi palju tähelepanu ning poolehoidu pälvinud.

Kuigi Eesti animatsiooni juured võivad ulatuda kuni 1930. aastani, kui kolmest mehest koosnev loominguline tandem tegi ühekordse katsetuse „Kutsu-Juku seiklused”, siis Eesti Nukufilmi sündi arvestatakse 1957. aastast, kui Elbert Tuganovi käe all valmis esimene nukufilm „Peetrikese unenägu“. Sel ajal oli see ainuke stop-motion stuudio Ida-Euroopas. Nukufilmi stuudio on üle elanud rasked Nõukogude ajad, kui ka erastuudio algatamise protsessi ning saavutanud elujõulise ning õitsva perioodi, kus suudetakse aastas toota üle 90 minuti puhast animatsiooni.

Käesolev näitus valmis 2007. aastal Nukufilmi stuudio ja Eesti Instituudi koostööl ning aastate jooksul on see palju ringi rännanud nii Eestis kui välismaal.

Näitusel näeb ka erinevaid Nukufilmi stuudios valminud filme. Seitsme DVD hulgast leiab kindlasti iga muuseumikülaline omale lemmiku. Avamisele tulnuid kostitame kolme uue Miriami looga: „Miriami katkine pilt“, „Miriami rohelised täpid“ ja „Miriami köögikombain“. Viimsases Miriami loos teeb peategelane köögikombainiga jäätisekokteili. Ka kana on köögikombainist huvitatud, kuid lülitab valesid nuppe ja masin kukub põrandale puruks. Kuna Miriam on ametis triikimisega, jääb kana ise kombaini remontima. See õnnestubki. Aga hiljem, kui ema tahab ema sellega süüa teha, hakkab midagi huvitavat juhtuma.

Ootame pärnakaid piiluma nukuanimatsiooni nõiaköögis toimuvat – kuidas antakse nukkudele hing, mis jääb kinolinal alatiseks elama.

Näitus on Pärnus avatud kuni 27. jaanuarini 2013.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht