Katrin Pere ja Annika Tedre näitus Tallinna Kunstihoone galeriis

Reet Varblane

Olete väga oodatud Katrin Pere ja Annika Tedre näituse „1 +1” avamisele Tallinna Kunstihoone galeriisse neljapäeval, 12. jaanuaril kell 17.  Näitus on avatud 13. I – 5. II 2012.  Katrin Pere ja Annika Tedre kuuluvad 1990ndate algul moodustatud ON rühmitusse, nad mõlemad on omandanud kunstihariduse Eesti Kunstiakadeemias (tollal Eesti Riiklik Kunstiinstituut) 1970ndatel (lõpetanud 1977. aastal), enamgi veel – nad on õppinud ühes koolis ja klassis. Kunstihoone galerii väljapanek „1+1” on nende esimene ühisnäitus. Kuid tegemist ei ole pelgalt heade kolleegide, vanade sõprade koosesinemisega. Kuigi tegemist ei ole ka koostehtud ühisprojektiga – kunstnikud on koos töötanud nii kontseptsiooni kui ka selle esitusviisiga – , saab (ja tulebki) neutraalselt pealkirjastatud väljapanekut vaadata kui sisulist tervikut, kus Annika Tedre keraamika ei ole ainult Katrin Pere vaipade dekoratiivne lisandus, vaid mõlema kunstniku tööd toetavad üksteist sisuliselt, aitavad võimendada ühist sõnumit. Ühisalus on kunstnike ökoloogiline maailmatunnetus, ühissõnum on maailma käsitlemine ühe, ühtse organismina, kus kõik on omavahel seotud.

 
Katrin Perel on väljas vaibad (või klassikalise vaiba elementidega pannood, nagu ta neid ise nimetab), mida ta on määratlenud kui heleda ja tumeda vastandust (terviku juures ka toetust): heleda poolt kannab värv, tumeda poolt kujund ning kolmemõõtmeline vorm. Materjalina on kunstnik kasutanud tekstiilkiudu, paberit, terastrossi, puutikke, naelu, nööpnõelu, looduslikku kivi, linnusulgi.

Annika Teder on eksponeerinud taas pabersavist objekte, koralle, kuid tema korallid on täiesti valged. „Tõelised korallid pleegivad valgeks siis, kui merevee temperatuur või soolsus muutub. Keskkonna halvenemisest tekkinud stressist katkeb sümbioos korallide kudedes peituvate ainuraksete taimorganismidega, mille tagajärjel kaovad värvid ja paljastub valge lubitoes,”  võib lugeda kunstniku saatetekstis. 

Annika Teder osutab otseselt looduse ohustatusele, ökoloogilisele temaatikale – ta tegi seda juba 2010. aasta Viinistu näitusel, kus valge, vigastatud korraliriff oli esmakordselt väljas –, Katrin Pere teostes on see orgaaniliselt seotud teiste elupõhiväärtustega – isatalu, armastuse, laste sündimise ja suureks kasvamisega, ema surilina sättimisega – , ka argielu tillukeste, vaat et nähtamatute detailidega, mis aga teevad elu elamisväärseks. Katrin Pere pannood on tema visualiseeritud emotsioonid, nende suhe värvi, pinna, struktuuri ja vormiga. Autori juuresolekust kõneleb pannoode seeriat läbiv arhetüüpne väike mina-tegelase kujund.

Kearaamilisi objekte ja tekstiilipannoosid saadab Annika Tedre 2010. aasta näitusest tehtud video ning korallide kodu, ookeani heli.
 
Väljapaneku on tervikuks seadnud Peeter Pere.
 
Täname Eesti Kultuurkapitali.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht