Kadrioru kunstimuuseumis räägitakse president Pätsist ja Eesti iseseisvusest

Evelina Vedom

Kolmapäeval, 13. veebruaril kell 18.00 räägib ajaloolane ja kirjanik Lauri Vahtre Kadrioru kunstimuuseumis teemal „President Päts ja Eesti iseseisvuse häving. Kuidas hinnata riigijuhi tegevust?”. Ettekande ajal toimub Lauri Vahtre raamatust „Meie suured tegijad” inspireeritud lasteprogramm. Sissepääs muuseumipiletiga.

Eesti Vabariigi 95. sünnipäeva eel räägib ajaloolane ja kirjanik Lauri Vahtre Eesti Vabariigi presidendi kunagises residentsis, praeguses Kadrioru kunstimuuseumis, president Konstantin Pätsist ning Eesti iseseisvuse hävingust. Arutatakse, millised olid Eesti juhtkonna tegelikud valikuvõimalused Teise maailmasõja eelõhtul? Kas oli võimalik otsustada teisiti, arvestades toonast olukorda ja teadmisi Euroopas valitseva olukorra kohta? Kas keegi teine oleks president Pätsi asemel võinud teisiti otsustada? Milliseks oleks võinud kujuneda sündmuste käik vastuhaku korral? Kui palju meie praeguses kriitikas Pätsi suhtes on tagantjärele tarkust? Kas nüüdsel ajal leidub ka päevapoliitilisi või hetkeoludest lähtuvaid põhjusi, miks 1939. aasta otsust kas taunida või õigustada?

„Vahtre kutsumiseks oli mitu põhjust, alates sellest, et ajaloolasena tunneb ta väga hästi Eesti kunagise presidendi ja Kadrioru lossi valitseja lugu, ning lõpetades sellega, et kirjanikuna jutustab ta seda lugu väga värvikalt, kunstimuuseumi õhkkonnaga sobivas stiilis,” ütles Kadrioru kunstimuuseumi kuraator Tiina-Mall Kreem. „Samal ajal kui täiskasvanud kuulavad banketisaalis Lauri Vahtret, saavad lapsed uue ilusa lossikooli ruumides osaleda ajaloolisest lasteraamatust inspireeritud programmis. Sõprade ja oma pere kogemusest võin kinnitada, et see meeldib nii viie- kui ka viieteistaastastele.”

Kohtumine Lauri Vahtrega toimub publikuprogrammi „Pikad kolmapäevad Kadriorus” raames, mis kestab Eesti Kunstimuuseumi Kadriorus asuvates muuseumides 2012. aasta oktoobrist 2013. aasta aprillini, kui Kadrioru ja Kumu kunstimuuseum ning Mikkeli muuseum on kolmapäeviti avatud kuni 20.00.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht