Kadrioru kunstimuuseumis räägitakse agitportselanist

Eesti Kunstimuuseum

Laupäeval, 2. juunil kl 15.00 toimub Kadrioru kunstimuuseumis laupäevaakadeemia loeng „Revolutsioonilaulikud – portselan ja agitatsioon”. Lektor Kersti Kuldna-Türkson. Osalemine muuseumipiletiga.

Loeng tutvustab 1920. aastate Vene tarbekunsti unikaalset nähtust – agitportselani, mis oli omalaadne kunsti ja poliitika sümbioos. Agitportselan oli reaktsioon Lenini monumentaalse propaganda plaanile. Endises keiserlikus, nüüdses riiklikus portselanitehases valmisid juhtivate meistrite eestvedamisel ja kunstnike-avangardistide osalusel esemed, mille dekooriks olid loosungid, nõukogude sümboolika, suurte juhtide portreed ja stseenid uuest nõukogude elust.

Peaaegu kohe muutus agitportselan kogumisobjektiks ning märkimisväärne osa sellest eksporditi, et näidata läänemaailmale Nõukogude Liidu helget tegelikkust. Nii mõnelegi uusi kunstisuundumusi järginud kunstnikule oli agitportselan võimaluseks viia ellu oma ideed. Seetõttu on ka agitportselani stilistika väga mitmekesine – traditsionalismist ja rahvakunsti elementidest kuni suprematismi ja futurismini välja. Kasutatud šriftidel on samuti oluline tähendus – tehase kunstiline juht, kes vastutas ornamendi ja šrifti kombineerimise eest, oli Mir Iskusstva noorema põlvkonna esindaja Sergei Tšehhonin.

Eestis, Lätis ja Leedus on huvitavaid agitportselani kollektsioone. Muuseumide kogudesse on jõudnud esemed enamasti erakollektsioonidest.

2. juunil kl 15.00 toimub Kumu kunstimuuseumis loeng vene keeles „Loodus vene maastikumaali peeglis”. Lektor Karin Taidre.

Mais ja juunis korraldavad Kumu ja Kadrioru kunstimuuseum laupäevaakadeemia loenguid, mis kaasnevad näitusega „Avastamata šedöövrid. Vene kunst Baltimaade kogudest”.

Näitus „Avastamata šedöövrid. Vene kunst Baltimaade kogudest” jääb Kumu kunstimuuseumis avatuks 12. augustini 2012 ning Kadrioru kunstimuuseumis 24. juunini 2012.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht