Kadrioru kunstimuuseum esitleb kahte raamatut Madalmaade kunstist ja tunnustab noori filmitegijaid

Evelina Vedom

Reedel, 25. mail kell 17 esitletakse Kadriorus suurt muuseumikogu kataloogi „Madalmaade kunst Kadrioru kunstimuuseumis” ja rahvusvahelise uurimis- ja näituseprojekti publikatsiooni „On the Trail of Bosch and Bruegel. Four Paintings United under Cross-examination”. Kell 18 kuulutatakse välja näituse „Bosch & Bruegel. Ühe maali neli jälge” raames toimunud noorte filmikonkursi peapreemia võitja.

„Eestis leidub heatasemelist Madalmaade kunsti ning see on üks meie rahvusvaheliselt kõige huvipakkuvamaid väliskunsti kollektsioone,” ütles Kadrioru kunstimuuseumi direktor Kadi Polli. „Uued raamatud on käsitluselt värsked, visuaalselt atraktiivsed ja tegelevad otseselt Eestis materjaliga, viies selle laiemasse Euroopa kunstiajaloo konteksti.”

Läbivalt kakskeelne (eesti ja inglise) kataloog „Madalmaade kunst Kadrioru kunstimuuseumis. The Art of the Low Countries at the Kadriorg Art Museum” on rikkalikult illustreeritud põhjalik uurimus Eesti Kunstimuuseumile kuuluvast Madalmaade kunstikogust Kadrioru kunstimuuseumis.

Kataloogi on koostanud Greta Koppel, toimetanud Juta Keevallik, kujundanud Andres Tali. Raamatu andis välja Eesti Kunstimuuseum ning ilmumist toetasid Eesti Kultuurkapital ja Hollandi Kuningriigi Suursaatkond Tallinnas.

Kataloogi põhiosa moodustavad Kadrioru kunstimuuseumi maali- ja graafikakogu uurimuslikud kataloogid, mis pakuvad uut teavet teoste autorsuse, eeskujude ja ajaloo kohta.

„Kataloogile eelnev artiklite osa sisaldab Eesti ja välisautorite kaastöid, kus leiab lähi- ja sissevaateid kohalikku kunstikogusse ja kunstikogumise traditsiooni,” ütles raamatu autor Greta Koppel. „Siinsete teoste vaagimine Hollandi ja Flaami kunsti laiemal kunstiajaloo areenil võimaldab avada ühtviisi nii Kadrioru kunstimuuseumi Madalmaade kunstikogu kohalikku kui ka rahvusvahelist tähendust.”

Esitletakse ka Kadrioru kunstimuuseumi rahvusvahelise uurimisprojekti „Bosch & Bruegel. Ühe maali neli jälge” publikatsioonina ilmuvat ingliskeelset raamatut „On the Trail of Bosch and Bruegel. Four Paintings United under Cross-examination”.

Raamatu on toimetanud Erma Hermens ning välja andnud Statens Museum for Kunst, CATS (Kopenhaagen) ja Archetype Publications (London). Näituseprojekt on osa 2011.–2013. aasta Euroopa Liidu kultuuriprogrammist.

Rohkete illustratsioonidega raamat sisaldab multidistsiplinaarset uurimust neljast sarnasest 16. sajandil Madalmaades valminud boschilikust maalist, mis kõik kujutavad väiksemate erinevustega üht ja sama stseeni – kaubitsejate templist väljaajamist.

Raamat on täienduseks 22.10.2011–04.03.2012 Kadrioru kunstimuuseumis toimunud näitusele, mis pälvis suure publikumenu, meedia tähelepanu ja ka mitmeid riikliku tähtsusega auhindu – Muuseumide Aastaauhinna kolmes kategoorias ning Eesti Kunstiteadlaste Ühingu aastapreemia.

Raamatute esitlusele järgneb filmikonkursi võitja väljakuulutamine. Näituse „Bosch & Bruegel. Ühe maali neli jälge” raames kuulutas Kadrioru kunstimuuseum koostöös Nukufilmi Lastestuudio ja Taani Kultuuri Instituudiga filmikonkursi gümnaasiuminoortele. Peaauhinna annab üle Taani Kultuuri Instituudi direktor Silvi Teesalu.

Konkursile laekus 11 võistlustööd, nende hulgas nii animatsioone kui ka mängufilme. Osalejaid oli üle terve Eesti – Elvast Raplani ning Tallinnast Muhumaani. Eriti suure osavõtuga paistis silma Rapla Vesiroosi Gümnaasium.

Konkursi peaauhinnaks on osalejate reis Kopenhaagenisse, kus nad saavad osa võtta Taani Rahvusgalerii animatsiooni workshop’ist, mida juhendab kunstnik Andrey Zakirzyanov.

Võistlustöödega saab tutvuda näituse- ja uurimisprojekti kodulehel http://www.bosch-bruegel.com/ või muuseumiööl 19. mail Kadrioru kunstimuuseumis.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht